Senior (72) bojující s rakovinou chtěl posílit imunitu: Otrávil se kyanidem!

Místo zdravé výživy jed. Senior (72) z Ústecka trpící onkologickým onemocněním chtěl posílit svou obranyschopnost a koupil si přípravek s tzv. vitaminem B17. Po první dávce však zkolaboval a lékaři bojovali o jeho život. O případu nyní informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Potravinový doplněk, který slibovat zlepšení imunity, si senior koupil od slovenské firmy. K plastové lahvičce s práškem nedostal muž žádný příbalový leták, pouze rukou psané doporučení, že má užívat 2 až 3 g denně, tedy dvakrát denně čajovou lžičku.
Ztráta vědomí
Senior si naštěstí napoprvé vzal jen polovinu čajové lžičky preparátu nazvaného Amygdalín. „Přibližně po 15 minutách se začala u spotřebitele projevovat nevolnost, točení hlavy, malátnost. S postupem času se dále objevilo zvracení, průjem a následně ztráta vědomí,“ popisuje ve zprávě o šokujícím případu odborník na výživu profesor Jiří Ruprich ze SZÚ.
Podali protijed
Ještě předtím, než muž zcela zkolaboval, stačil naštěstí říct svým blízkým, co si vzal. Otravu kyanidem pak potvrdil i rozbor krve. Lékaři oddělení ARO svedli o život seniora usilovný boj, který se jim podařilo vyhrát hlavně díky rychle nasazenému protijedu. Státní zdravotní a potravinářská inspekce později při rozboru zjistila, že bezpečná koncentrace látky amygdalin, která se v těle mění na kyanid, byla překročena 74krát. Podezřelou firmu, která doplněk stravy prodávala, nyní řeší slovenské úřady.
Vitamin? Cyankáli!
Amygdalin se v přírodě vyskytuje hlavně v jádrech meruněk, ale i jablek nebo třeba v mandlích. V lidském těle se však mění na smrtelný jed kyanid neboli cyankáli. O jeho zařazení mezi vitaminy se na počátku dvacátého století zasadil Američan Ernest Krebs, který také trval na tom, že prý posiluje imunitu a léčí rakovinu. Studie ale žádné takové účinky neprokázaly.
Oblíbený u nacistů
Kyanid patřil mezi oblíbený jed špiček nacistického režimu. Otrávil se jím třeba Hermann Göring.