Prezident se vyslovil ke kauze výbuchů ve Vrběticích: Kdoví, jak to bylo! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Prezident se vyslovil ke kauze výbuchů ve Vrběticích: Kdoví, jak to bylo!

Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k Vrběticím (25.4.2021)
Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k Vrběticím (25.4.2021) (Reprofoto CNN Prima News)

Špiony nemám rád, zpravodajským službám nedůvěřuji a pro zapojení ruských agentů do výbuchu munice ve Vrběticích neexistují důkazy. Tak se v kostce dá shrnout projev prezidenta Miloše Zemana (76), který si se stanoviskem ke kauze dal načas. Týden prý musel studovat podklady, než včera předstoupil před národ a poté rozebíral detaily na Prima CCN News.

„Ve zprávě BIS se uvádí –, a tuto větu jsem si podtrhl – že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu,“ pronesl Zeman. Žádný výbušný systém podle něj nebyl nalezen ani v druhém skladu, když se zkoumal těsně před výbuchem. „Z toho ovšem nevyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné,“ podotkl. Je podle něj ale třeba počkat na závěry vyšetřování.

Hemžení špionů

Pokud se akce ruské rozvědky potvrdí, je podle něj třeba, aby za to Rusko zaplatilo například neúčastí Rosatomu v tendru na nový blok jaderné elektrárny. Firmu však už ze soutěže fakticky vyloučila česká vláda ihned po odhalení, že za Vrběticemi stojí ruští agenti. Podle Zemana ale o této záležitosti rozhodne až příští kabinet. S vyhoštěním ruských agentů z pražské ambasády však souhlasí. „Nechápu, proč zrovna na ruské ambasádě by se měli hemžit pouze zpravodajští důstojníci, když my pro rovnoprávnou spolupráci potřebujeme experty na ekonomickou, kulturní a další spolupráci,“ uvedl.

Jen nehoda?

Podle Zemana je účast dvou ruských agentů ve Vrběticích plná otazníků. „Jednak se musíme ptát, co tady vůbec dělali. Za druhé, že BIS neprokázala jejich účast, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli. Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy IMEX,“ řekl doslova Zeman. O něm prohlásil, že se odmítl podrobit zkoušce na detektoru lži. Stále je ale podle hlavy státu ve hře i vyšetřovací verze, že munice vybouchla kvůli neodborné manipulaci. Pokud je to jinak, je prý namístě tvrdost. „Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejich území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zemřeli dva čeští občané a byla způsobena miliardová škoda,“ řekl. V tom případě by prý skutečně šlo o terorismus. „Chci, aby čeští občané znali pravdu a aby se nic neutajovalo,“ dodal.

Prezidentův projev: TŘIKRÁT ZMÝLENÁ?

Přinejmenším tři sporné momenty obsahoval projev i následný rozhovor prezidenta. Mýlil se, když prohlásil, že je vrchním velitelem ozbrojených sil, a tak pod něj patří i Policie ČR. Další kontroverzi spatřuje šéf senátu Miloš Vystrčil (60, ODS) v tom, že ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR, když sděloval údaje z živého spisu. Právníci se pak začali okamžitě přít o jeho výrok, že opozice má smůlu, pokud by sehnala 120 hlasů na rozpuštění Sněmovny. „Kdyby si tito naivové přečetli Ústavu, tak by zjistili, že v takovém případě prezident republiky může, ale nemusí Sněmovnu rozpustit,“ trumfoval Zeman. Podle ústavních právníků to ale udělat musí, a to bez zbytečného otálení.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.