S Kateřinou (19) z Nových Jiren se život nemazlí: Nejdřív skončila na vozíku, pak na kyslíku... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

S Kateřinou (19) z Nových Jiren se život nemazlí: Nejdřív skončila na vozíku, pak na kyslíku...

Katka by se v budoucnu ráda věnovala grafice, kameře či focení.
Katka by se v budoucnu ráda věnovala grafice, kameře či focení. (Foto pro Aha! – Kateřina Sasáková)

Narodila se jako zdravé miminko, v roce a půl se ale začaly projevovat první zdravotní problémy. Kateřina Sasáková (19) z Nových Jiren skončila na vozíku. A předloni přišla další rána.

Kateřina se narodila o měsíc dříve, protože její maminka byla nemocná. „Všechno se zdálo v pořádku. Byla jsem hodné, šťastné dítě. Okolo 1,5 roku, když jsem začínala chodit, se objevily první problémy. Chodila jsem špatně a hodně padala. Když mě někdo chytil za ruku, vypadlo mi rameno a museli jsme k doktorovi,“ popsala Aha! studentka střední školy stav, kdy dochází k náhlému uvolnění kloubů. Stávalo se, že když jí někdo vzal za ruku kvůli opoře, paži jí vykloubil.

Podezření na týrání

Nakonec navštěvovala nemocnici třikrát do měsíce. „Doktoři nejprve mamku začínali podezírat z týrání. Pak nás naštěstí poslali na genetiku, kde mi diagnostikovali Ehlers-Danlosův syndrom (vzácné dědičné onemocnění pojivové tkáně – pozn. red.),“ řekla Katka s tím, že jí nic nezabránilo být aktivní dítě, ať už měla sádru, nebo ortézu.

Vozík oddálila

Když bylo Katce 12 let, po zpevňování kolen a rovnání kotníku se už nerozchodila. „Prognóza byla, že na vozíku budu už v pěti letech, ale sportem se to oddalovalo,“ řekla s tím, že se sportu nevzdala ani poté. Věnuje se para ragby, zkoušela para hokej a para florbal a láká ji i basket a golf pro vozíčkáře.

Pomůže nový vůz

Katce nyní kvůli onemocnění hrozí riziko, že jí jakýkoliv zánět nebo přetížení pošle znovu na ventilátor. Potřebuje speciálně upravené auto, kterým by se dopravovala k lékařům, na rehabilitace, do školy a za zálibami. Vůz, který by vyhovoval, je ale podstatně dražší, než kolik je příspěvek, na který má nárok. Pokud chcete pomoci i vy, můžete přispět jakoukoliv finanční částkou na webu donio.cz/AutoProKatku.

Víte, že...

...peníze ze sbírky budou použity na auto? Na jeho následnou úpravu pro nakládání a řízení Katce přispěje úřad.

Tracheostomie se zbavila

Další ošklivý pád přišel předloni pár dní po Katčiných osmnáctinách. „Měla jsem potíže s polykáním a mluvením. V nemocnici jsem se dusila i přes kyslík, skončila jsem na ARO, kde mi dělali tracheostomii. Celé tři týdny si nepamatuju,“ vzpomíná na těžké chvíle Kateřina. Když se její stav zlepšil, převezli ji do Motola, kde se potvrdilo autoimunitní onemocnění Myasthenia Gravis (porucha přenosu vzruchu mezi nervem a svalem v oblasti nervosvalové ploténky). „Byla mi nasazena léčba, díky které jsem aspoň na polovině toho, kde předtím,“ svěřila se.

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.