Historik Petr Pavelec: Tajemství pokladů na hradech! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Historik Petr Pavelec: Tajemství pokladů na hradech!

Historik Petr Pavelec (56)
Historik Petr Pavelec (56) (Foto Aha! – Vlaďka Hradská, archiv NPÚ České Budějovice, Kniha v číslech)

Nudná historie? Ve vyprávění historika a ředitele Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petra Pavelce (56) ani náhodou. Věděli jste například, že diplomatům a králům je lhát dovoleno? A že jednu z prvních Japonek přivedl do Evropy majitel zámku v Poběžovicích? Pro deník Aha! popisuje silné příběhy i pikantní historky české šlechty.

Kdy se ve vás probudila láska k historii?

„Vyrůstal jsem ve Vyšším Brodě s výhledem na tamější starobylý klášter, naplněný historií a uměním, a asi mě to už tehdy nějak podvědomě ovlivňovalo. Později se přidala četba, studium a je z toho zaměstnání i hobby na celý život.“

Jste spoluautorem 800stránkové publikace, která dokazuje, že i po staletích může historie překvapovat. Jak dlouho rozsáhlá kniha vznikala?

„Práce trvala přibližně tři roky. Kniha je jednou z nejnáročnějších publikací, jaké jsme kdy v Památkovém ústavu dělali. Týká se šlechticů, kteří pracovali jako diplomaté v Evropě i po celém světě. Obrazová dokumentace, písemné prameny, to vše se shromažďovalo z českých evropských i světových zdrojů.“

Historik Petr Pavelec (56)

Při tak důkladném bádání jste museli přijít na řadu překvapivých souvislostí. Je to tak?

„Takových věcí je v knize řada. Zajímaly nás hlavně umělecká díla, dokumenty, suvenýry a další předměty, které se zachovaly na hradech a zámcích. Ty jsou sice vystaveny na prohlídkových trasách, ale lidé si jich často nevšimnou. Nebo jsou v depozitářích. A tento výzkum ukázal, jak bohatá je jejich historie a jak zajímavé, a dokonce i exotické příběhy se za nimi skrývají.“

Můžete uvést příklad předmětu, který zná kdekdo, a přitom neví nic o jeho osudu?

„Například Eggenberský zlatý kočár vystavený na zámku v Českém Krumlově. Většinou si lidé myslí, že to je jeden z kočárů, které šlechta používala k vyjížďkám. Ve skutečnosti tento nádherný, extrémně drahý kočár nechal vyrobit na své diplomatické misi v Římě Jan Antonín z Eggenbergu a popojel s ním jen pár stovek metrů. A to bylo všechno, co ten kočár kdy ujel.“

Heřman Černín, o něm by mohli natočit v Hollywoodu film.

Kdo z šlechticů na vás udělal největší dojem?

„Třeba Heřman Černín, jehož potomci vlastnili zámek v Jindřichově Hradci. O něm by klidně mohli natočit v Hollywoodu film. Vzešel z velmi komplikovaných poměrů, sice z šlechtických, ale chudých, disponoval dobrodružnou povahou a talenty různého druhu. Postupně se vypracoval, cestoval po světě, sloužil v armádě, vlastním přičiněním zbohatl a dotáhl to na císařského velvyslance. V této pozici dvakrát cestoval do osmanské říše. To bylo v 1. polovině 17. století. V té době jezdit k Turkům přes válečnou hranici mezi křesťanským a islámským světem nebylo jednoduché.“

Historik Petr Pavelec

Ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice Petr Pavelec pochází z Vyššího Brodu. V roce 1994 dokončil studium filozofie a historie na Filozofické fakultě UK a pokračoval v doktorandském studiu. Od roku 1991 působí ve Státním památkovém ústavu, kde začínal jako referent a postupně se vypracoval až na šéfa této instituce. Ředitelem je od roku 2013. Dlouhodobě se věnuje specializovanému výzkumu středověkých nástěnných maleb, renesančních sgrafit a dějinám šlechtických rodů. Je autorem či editorem řady odborných publikací.

Krvavá svatba

V květnu 1906 se účastnil arcivévoda František d´Este svatby španělského krále Alfonsa XIII. s princeznou Viktorií Eugenií v Madridu. Na svatební průvod v kočárech byl spáchán atentát. Anarchista vyhodil z balkonu na královský kočár bombu ukrytou v kytici. Zemřelo 23 osob z doprovodného personálu a přihlížejících, další desítky byly zraněny. František Ferdinand vyvázl bez zranění. Osudným se mu stal až atentát v Sarajevu o osm let později. Předměty z krvavé svatby v Madridu jsou dodnes uloženy na zámku Konopiště.

Celý článek a snímky najdete v tištěné verzi Aha! 3.4.2021

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.