Potřebujete invalidní vozík? Na pojišťovnu nespoléhejte!

Zjistili jste, že bez invalidního vozíčku se neobejdete a doufáte, že vám ho přidělí pojišťovna? Moc na to nespoléhejte. Nejen že musí váš lékař správně sepsat žádost a revizní lékař ji schválit, ale taky se to celé dost potáhne. Navíc nemusíte dostat vozíček, který vám sedne.
Invalidní vozík na pojišťovnu
Nikdo z nás si nedovede představit, že by ten vozíček někdy potřeboval. Většinou to přijde jako rána z čistého nebe a člověk si to sám v sobě musí srovnat. Když se mu to podaří, začne kolečko kolem žádosti o vozík na pojišťovnu.
Nárok na něj mají lidé s předdefinovanými zdravotními obtížemi jednou za pět let, žádost ale musí projít schválením revizního lékaře. I když vám žádost schválí, vozíček bude majetkem pojišťovny a vy o něj kdykoli můžete přijít. Stejně tak o vozíček, na který vám pojišťovna přispěla. Co na tom, že i vy jste do něj investovali?
Víte, že invalidní vozíček na pojišťovnu můžete dostat v případech, kdy došlo k postižení obou dolních končetin? Když je postižena jen jedna, může být vozík dočasnou pomůckou, která vám časem bude odebrána. Pokud ji v tu chvíli stále budete potřebovat, musíte celý proces absolvovat znovu.
Invalidní vozík za vlastní budete mít dřív a sami si ho vyberete
Vozík na pojišťovnu vám ušetří finance, na druhou stranu si na něj počkáte. Navíc vám pravděpodobně revizní lékař přidělí ten nejlevnější možný, často i repasovaný vozík. Ten vám nemusí zcela vyhovovat, může být i trochu nepohodlný. Co s tím? Koupit si vozík za vlastní peníze.
Proč se rozhodnout investovat do vozíčku vlastní peníze?
Invalidní vozík, který si sami koupíte, má mnoho výhod, ušetří vám i nejednu starost.
- Vozíček, který si pořídíte z vlastních zdrojů, bude váš a nikdo vám ho nemůže vzít.
- Nebudete čekat, než se dostanete k lékaři (ortopedovi, neurologovi, rehabilitačnímu lékaři), který sepíše žádost a odešle ji na pojišťovnu, ani na schválení pojišťovnou. Vozíček můžete mít k dispozici okamžitě.
- Vyberete si vozík přesně dle svých potřeb, proporcí a požadavků.
- Klidně si můžete pořídit i elektrický vozíček.
Náš tip: Jak invalidní vozík vybrat, aby splnil všechny vaše potřeby?
I když to je váš první vozíček, jistě ho vyberete dobře. Jen si pohlídejte základní parametry jako:
- Nosnost vozíčku, která se odvíjí od hmotnosti jeho budoucího uživatele.
- Šířku sedáku (vzdálenost mezi postranicemi), která má velký vliv na to, jak se vám ve vozíčku bude sedět a taky na to, abyste projeli dveřmi.
- Hloubce sedu. Víte, že mezi předním okrajem sedáku a podkolenní jamkou musí být volný prostor? Ideální je 5-6 centimetrů.
- Aby se vám vozíček dobře ovládal, zajímejte se i o jeho hmotnost.
- Opěrka zad by neměla být vyšší než spojnice lopatek.
- Nepodceňujte ani vzdálenost mezi středem zadního kola a zádovou opěrkou, tedy nastavení těžiště.
- Pokud budete vozíček převážet, měl by jít dobře skládat, fajn je i rychlospojka, díky které snadno a rychle demontujete kola.
- Druh kol volte podle toho, kde budete vozíček nejčastěji využívat. Do interiéru jsou lepší plná bezúdržbová kola, do terénu zase ta pneumatická.