Překvapení před Sochou svobody: Newyorčanům mával plejtvák! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 4. února 2023

Svátek slaví Jarmila, zítra Dobromila

Překvapení před Sochou svobody: Newyorčanům mával plejtvák!

Velryba před Sochou svobody rozjíveně zapózovala. Náhoda?
Velryba před Sochou svobody rozjíveně zapózovala. Náhoda? (Foto Reuters)

Přestože počet velryb, které se objeví v řece Hudson pojící New York s Atlantským oceánem, v posledních letech roste, stále se jedná o spíše ojedinělou událost. A málokdy se ji podaří tak krásně zdokumentovat, jako nyní Bjoernu Kilsovi (41).

Ten se v týdnu plavil na vlastní lodi, která přepravuje členy zpravodajských týmů, když zpozoroval keporkaka, jak proplouvá poblíž kolem ostrova Ellis. Neváhal, vytáhl foťák a pořídil ikonické snímky s kytovcem v popředí snad nejslavnější americké památky – Sochy svobody. „Bylo štěstí, že kvůli covidu není lodní doprava tak hustá a plejtvák se mohl dostat zpátky do oceánu,“ komentoval fotograf.

Do New Yorku za potravou? Ještě v roce 2011 bylo v okolí New Yorku zpozorováno jen pět velryb. Vloni už to bylo skoro 500! Podle některých teorií se do New Yorku a okolí vydávají kytovci za potravou; právě tato oblast je proslulá výskytem menhadenů, malých ryb, které se v New Yorku objevují od zavedení přísnějších zákonů na ochranu přírody, jež současně zvýšily kvalitu vody.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.