Tady cení zuby grizzly: V České Lípě dokončují 2,5 metru vysoký exponát | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 10. srpna 2022

Svátek slaví Vavřinec, zítra Zuzana

Tady cení zuby grizzly: V České Lípě dokončují 2,5 metru vysoký exponát

Obr doma. Takhle majestátně působil ve svém děčínském výběhu.
Obr doma. Takhle majestátně působil ve svém děčínském výběhu. (Foto ČTK/R. Petrášek, Zoo Děčín)

Když před dvěma roky zemřel v děčínské zoo majestátní chlupáč Sigfried, dostal se do českolipského muzea. Tam právě v těchto dnech dokončují preparaci obrovitého medvěda grizzlyho.

Aby vynikla velikost zvířete, stojí dva a půl metru vysoký grizzly na zadních nohou a přední tlapy má před sebou. Stane se součástí chystané expozice velkých savců, návštěvníci muzea grizzlyho uvidí nejdřív v závěru příštího roku, ale spíše až na začátku dalšího. Sigfried je největším zvířetem, které měl preparátor muzea Michal Štěpánský v rukou. „Časově to bylo docela náročné,“ přiznal. V muzejní preparátorské dílně je přes 15 let, práce na jednom zvířeti od stažení z kůže až po finální úpravy mu zabere řádově měsíce. Na grizzlyho potřeboval zhruba půl roku. Medvěda stáhl z kůže, kterou po očištění a vyčinění navlékl na polyuretanový model. „Přidal jsem skleněné oči, umělé zuby, vyčesal a upravil,“ vysvětlil Štěpánský, který ročně vytvoří desítky exponátů.

Expozice obrů

Grizzly, nedávno dokončená zebra a lama, na niž se preparátor chystá, se stanou součástí nové expozice velkých zvířat. Tu podle ředitele muzea Zdeňka Vitáčka začnou připravovat ve druhé polovině příštího roku, až skončí kompletní výměna oken hlavní budovy rozlehlého areálu muzea. Jde o součást evropského projektu téměř za 15 milionů korun.

Ikona Děčína

Do zoo přišel Sigfried v roce 1983 jako desetiměsíční mládě s o rok starší samicí Helgou ze Zoo Lipsko. Díky majestátnosti se stal ikonou děčínské zoo. S Helgou přivedli na svět celkem 5 mláďat. V době plné síly vážil 500 kg, před smrtí měl o 100 míň. 10. května 2018 zemřel přirozeným způsobem ve věku 35 let.

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.