115 let od narození. Lišák Harry Jelínek: Prodal Karlštejn i tramvajovou linku | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. dubna 2024

Svátek slaví Anastázie, zítra Irena

115 let od narození. Lišák Harry Jelínek: Prodal Karlštejn i tramvajovou linku

Harry Jelínek je jeden z nejlegendárnějších českých podvodníků.
Harry Jelínek je jeden z nejlegendárnějších českých podvodníků. (Reprofoto Česká televize)

Měl být lékařem jako otec, nakonec však Josef Harry Jelínek (†81) vstoupil do dějin coby největší český podvodník, který prodal Karlštejn. Jeho životní příběh se začal odvíjet před 115 lety.

Josef se narodil 14. října 1905 ve Vlašimi do rodiny Karla Jelínka. Stejně jako otec se měl stát lékařem, poctivé živobytí jej ale nelákalo. Už během studií užíval jméno Harry a místo v učebnicích raději trávil čas v nočních barech. Tatínkovi nakonec došla trpělivost a synovi utnul příjmy. Harry pak našel obživu u bohatých žen coby gigolo. Jedna z milenek mu poskytla peníze na otevření starožitnictví. Bylo ale plné padělků, na podnik se sešlo 501 žalob, než jej Jelínek roku 1937 zavřel.

Hrad na prodej

V roce 1931 Harryho přítel, šlechtic Jiří Kristian Lobkowicz (†25), seznámil Jelínka s manželi z Ameriky. Uvedl jej coby potomka rodu prodávajícího hrad Karlštejn. Jelínek dvojici na perlu Českého krasu pozval, půjčenými penězi uplatil kastelána s historkou o filmovém natáčení, komparz v nóbl oblečení ho oslovoval šlechtickým titulem... A nakonec inkasoval zálohu na prodej hradu 30 tisíc dolarů! Trestu se ale vyhnul. Kupci po zjištění, že naletěli, nechtěli být za hlupáky a nic nenahlásili.

Tramvajová linka č. 1

Karlštejnem ale Harry Jelínek neskončil. Než vypukla 2. světová válka, dalšímu důvěřivému Američanovi prodal celou tramvajovou linku s číslem 1! Podplacený průvodčí jej oslovoval »pane řediteli«, mával kupci před očima úctyhodnou tržbou od cestujících za jízdné, ale peníze byly Jelínkovy. Americký byznysmen neváhal a Harrymu vysázel čtyři tisíce dolarů. Ani tentokrát podvedený trestní oznámení raději nepodal.

Skončil jako psanec

Roku 1938 se Harry oženiL s dcerou nakladatele Františka Bačkovského (†54) Ludmilou. Stal se tak společníkem Evropského vydavatelství, které později vydalo třeba protižidovskou knihu Dietera Schwarze Světové židovstvo. Během německé invaze začal spolupracovat s gestapem, dokonce se vydával za jejich člena a zoufalé Pražany obral o značné jmění. Po válce tak raději před trestem, jemuž by se už nevyhnul, uprchl do Bavorska. Nakonec jako opuštěný vdovec zemřel Harry Jelínek roku 1986 v italském městě Guarene d‘Alba.

Velká sázka o malé pivo

Harryho kousek inspiroval i skutečné filmaře, roku 1981 tak Československá televize uvedla Velkou sázku o malé pivo. V režii Víta Hrubína (†50) a podle scénáře Gustava Oplustila (†94) vznikla komedie odehrávající se roku 1946 v prostředí pražské galerky. Tady se profesionální podvodník nazývaný Inženýr (Oldřich Kaiser, 65) vsadí s kapsářem Franzem (Jiří Lábus, 70), že bohatému Američanovi prodá hrad Karlštejn. Snímek byl však Jelínkovým osudem jen volně inspirován.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.