Polovině Čechů chybí vápník: Důležitý je nejen kvůli kostem, varují lékaři!
Všichni si ho spojujeme s udržením normálního stavu kostí a zubů, ale vápník je prvkem, který v těle hraje desítky dalších rolí! Přispívá k normální funkci trávicích enzymů nebo energetickému metabolismu. Dále je důležitý pro normální fungování svalů, ale svou roli hraje i v rámci normální srážlivosti krve a funkce nervových přenosů.
1000 mg
Toto je průměrná denní doporučená dávka vápníku pro dospělé od 19 let výše. Mezi 10. a 18. narozeninami je pak jeho potřeba zdaleka nejvyšší. Děti mezi 10. a 13. rokem by měly pokrýt prostřednictvím pestré stravy až 1100 mg, a pak až do 19. narozenin dokonce 1200 mg. Je to logické, tělo v tu dobu prochází náročným vývinem a vykazuje zvýšenou poptávku po všech živinách i mikroživinách, mezi něž vápník patří.
48 %
Toto procento dospělé populace trpí akutním nedostatkem vápníku. Prokázaly to i výzkumy Společnosti pro výživu, která od roku 2007 provedla celkem pět nutričních studií na 5000 jídelníčků dětí i dospělých. Výsledky ukázaly, že optimální hladinu vápníku si udržely jen děti do předškolního věku. Směrem k pubertě příjem vápníku, především s ohledem na pokles konzumace mléčných produktů, klesal. U 10 % puberťáků klesl dokonce na pouhou polovinu. A ani dospělí Češi na tom nejsou lépe. Celkem 48 % dospělých trpí nedostatkem vápníku, přičemž asi pětina populace přijímá pouhou polovinu doporučené denní dávky!
9 %
Číslo označuje celkový obsah vápníku v těle, který je uložen v kostech a zubech, pouhé 1 % je rozptýlené v tzv. měkkých tkáních.
Až 400 mg
Toto množství vápníku může organismus ztratit během sportovní aktivity. Při cvičení ani po něm tak nezapomínejte doplnit ztracené minerály.
10 až 50 %
Tento údaj představuje rozmezí tzv. vstřebatelnosti vápníku. To, že ho totiž sníte dost, neznamená, že ho tělo všechen vstřebá. K tomu potřebuje ještě »spoluhráče« v podobě dalších mikroživin. Důležitý je například hořčík, který je třeba pro udržení normálního stavu kostí. V praxi je proto potřeba počítat s tím, že pokud máte během dne dostat do těla okolo 1000 mg vápníku, musíte si uvědomit, že k tomu jeden jogurt opravdu nestačí. Je třeba zaměřit se na pestrou a vyváženou stravu včetně pitného režimu obohaceného například i o minerální vody s obsahem vápníku.