Komunisty rozčílilo noční promítání na jejich sídlo: Zjevil se »duch« popravené Horákové

Tak na tohle »kino« se komunisti nehrnuli. A to přesto, že se jim promítalo přímo pod nosem – tedy na budově sídla KSČM v pražské ulici Politických vězňů. Záběry na smrt odsouzené političky Milady Horákové (†48) spolu s rudým nápisem Zavražděna komunisty je rozčílily.
Ulice, kde sídlí komunistická strana, v sobotu v noci nezvykle potemněla. Rudý nápis a záběry z procesu s Horákovou, kterou před 70 lety komunisté popravili, se na sídle strany objevily o půlnoci. Připomínka hanebného procesu pak zmizela přesně v 5.35 ráno. Byla to chvíle, kdy Horáková po dlouhých minutách škrcení na šibenici zemřela. Už mrtvá ale stejně děsila komunisty jak tehdy, kdy její popel rozprášili neznámo kde, tak i dnes. A to, že se její »duch« zjevil na sídle KSČM, je rozlítilo.
Bez souhlasu
„K souhlasu s filmovou projekcí na stěny své budovy nebyla KSČM nikým oslovena,“ sdělila strana v prohlášení. A dodala, že se prý KSČ, tedy předchůdkyně nynější KSČM, již na sjezdu v prosinci 1989 omluvila. To ale není tak docela pravda. Tehdy šlo jen o obecnou omluvu „občanům postiženým neoprávněnými represemi“ a doznání, že se staly „chyby, omyly a deformace proti lidskosti a demokracii“.
Přispěli na památník
A zatímco se třeba poslanec Jiří Dolejš (59, KSČM) snažil hájit tím, že „nezákonný rozsudek nad Horákovou byl zrušen už v roce 1968 a že někteří členové strany přispěli na její památník“, šéfkomunista Vojtěch Filip (65) opět poučoval. „Komunistická strana Čech a Moravy existuje od března 1990 a je to pravděpodobně nedostatek znalostí, že obviňují KSČM z něčeho, co nemohla nikdy spáchat,“ prohlásil. Zapomněl ale dodat, že se »nová« strana od té staré nikdy nedistancovala.