Příroda jede dál... Na svět vykouklo 60 mláďat!
Za zavřenými »vráty« v Zoo Praha navzdory koronaviru bují život. Za uplynulých 25 dní se tu narodilo či vylíhlo na šedesát mláďat dvaceti šesti druhů zvířat. Žádný návštěvník je ale kvůli pandemii ještě neviděl.
O nových přírůstcích informoval ředitel zahrady Miroslav Bobek. „Za normálních okolností by zoologickou prošlo během 25 dnů nejméně sto tisíc lidí,“ uvedl Bobek. Ti by tak většinu z přírůstků vidělli na vlastní oči. Největší popularitu má alespoň na facebookové stránce zoo sloní slečna, která přišla na svět 27. března. Jelikož jarní sluníčko už přece jen začíná hřát, podívala se již ven do Údolí slonů. Zkušenosti s doposud nepoznaným prostorem sbíralo slůně při první vycházce necelé dvě hodiny.
„Téměř po celou dobu se drželo u své matky Tamary nebo slonice Janity. Obě jej bedlivě střežily,“ říká Petr Brandl, kurátor chovu savců Zoo Praha. Poprvé se sloní samička setkala také se svým otcem Ankhorem. Zatím ale jen přes mříže. Přímé setkání se všemi samci, včetně jejích bratrů Rudiho a Maxe, ji čeká teprve, až trochu povyroste a naučí se bezpečně pohybovat ve výbězích.
Narozena v pandemii
agama stepní
bukáček malý
buvolec běločelý
dikobraz jihoafrický
dikobraz srstnatonosý
emu hnědý
holub papouščí
holub šedobřichý
klokan horský
klokan parma
komba jižní
kormorán černobílý
krysa obrovská
lemur kata
lori černohlavý
mara slaništní
nestor kea
ovce domácí
slon indický
sova pálená
tana severní
vodnářka pruhovaná
voduška abok
voduška červená
želva amboinská
želva skalní
Lemuří dvojčata
Dvojčata porodila osmiletá samice lemura kata Móni v pátek 13. března. Když chovatelé ráno mláďata našli, byla už očištěná a sála matčino mléko. Móni je zkušenou matkou. Své první mládě v Zoo Praha přivedla na svět již loni.
Neviditelná agama
Agama stepní obývá suché asijské stepi a křovinaté pouště. Obě pohlaví dokážou měnit zbarvení podle teploty okolí a podle toho v jakém tělesném stavu a rozpoložení se nachází. Zoo je chová od roku 2012.
Stará malá ovečka
Mezi novorozeňaty je také ovce domácí. Původ těchto ovcí je tak trochu zahalen tajemstvím. Existovaly již v 9. tisíciletí př. n. l., je ale možné, že jsou ještě starší. Na počátku procesu zdomácnění stálo více divokých druhů rodu Ovis. Foto 11 zoo ovce
Můžete je podpořit
Pokud byste chtěli přispět na některé z »mláďat nouzového stavu«, můžete zaslat libovolnou částkou od 100 Kč výš. Lze si je i adoprovat. V tomto případě jsou stanoveny fixní částky, které se odvíjejí od finanční náročnosti chovu toho kterého druhu. Podrobnosti najdete na www.zoopraha.cz/jak-pomoci.