Kupujete dům, či byt? Chytáky v nabídkách na bydlení

Vlastní dům nebo alespoň byt. Takové přání má podle průzkumů až devět z deseti Čechů. Ve hře jsou ale obrovské peníze, a tak se realitní trh hemží podvodníky a »vykuky«, kteří z vás chtějí stáhnout kůži. Jak koupit co nejvýhodněji a nenaletět, to vám v prvním dílu nového seriálu Aha! poradí odborníci.
Malá nabídka, velká poptávka. Taková je nyní situace na trhu s nemovitostmi. A právě proto mnozí bezhlavě skočí po zdánlivě výhodné koupi. „Lidé snadno podléhají dojmu, že se musí rozhodnout okamžitě. Často nepřizvou k obchodu zkušené makléře ani odborníky na technický stav budovy, nakupují nemovitosti, které si jen letmo prohlédnou, a podepisují smlouvy stažené z internetu bez konkrétních informací o dané nemovitosti,“ varuje Jan Martina z M&M Reality.
Drahé skryté vady
Řada klientů se prý na realitku obrací právě až po jedné špatné zkušenosti. Často to má souvislost s takzvaně skrytými vadami nemovitosti, které ale mohly být odborníkem odhaleny včas. „Ceny služeb technických inspektorů se přitom pohybují v rozmezí od 3 do 15 tisíc korun, což představuje zlomek toho, co případná náprava vážných skrytých závad,“ říká Martina. Šéf Bezrealitky. cz Hendrik Meyer také proto striktně radí nic nepodepisovat bez kontroly právníka. „ Klasicky si lidé nabíhají třeba akceptací formule: Kupující je plně seznámen s faktickým stavem nemovitosti, včetně všech případných vad, stav nemovitosti si sám detailně zkontroloval a nemovitost nabývá ve stavu, v jakém se nachází k podpisu smlouvy,“ varuje Meyer.
Stahování a sousedi
Další zásadní chybou podle Martiny bývá právě stahování smluv z internetu, která není »ušita« přímo na konkrétní nemovitost. A jsou i další okolnosti, které mohou zkazit radost z nově nabytého domova, a o kterých se člověk před celoživotním rozhodnutím může snadno informovat. „Lidé už se naučili zajímat se při nákupu nemovitosti o okolí a sousedy. Z našich statistik vyplývá, že polovina klientů, kteří odmítnou jinak vyhovující byt, tak učiní právě z důvodu sousedství s prokazatelně hlučnými a problémovými sousedy,“ vysvětluje Martina.
Opravdu potřebujete sklep?
Dvakrát měř a jednou řež, to platí i při kupování nemovitosti. Realitní makléřka Kateřina Holoubková z RE/MAX Atrium nabízí několik rad, jak díky tomu ušetřit.
➤ Důkladně si promyslete lokalitu, ve které nemovitost koupíte. V centru města budou vždy nemovitosti dražší než ty na okraji obce.
➤ Dopravní obslužnost je stejně důležitá jako sociální vybavenost. I když nemáte ještě rodinu, je dobré uvažovat o tom, kam jednou budou děti chodit do školky, zda je v okolí obchod apod. Promyslete také, zda opravdu potřebujete a v budoucnu balkon či terasu, zda byt v přízemí je tabu. Počítejte totiž že čím vyšší patro nemovitosti, tím více za byt zaplatíte.
➤ Byt s terasou, balkonem, garáží či sklepem je atraktivnější, na druhou stranu počítejte, že tyto bonusy zvyšují také pořizovací cenu.
➤ Mnoho zájemců o koupi se rozhoduje podle m². Je ale osmdesátimetrový byt, kde 20 m² zaujímají chodby, předsíň a koupelna, opravdu prakticky využitelnější než byt o 65 m² se stejným počtem místností? Proč tedy zbytečně zbytečně platit 15 m² navíc?
➤ Nerozhodujte se podle aktuálního stavu nemovitosti. Byt před rekonstrukcí může být cenově mnohem zajímavější a přitom rekonstrukce nemusí nutně stát stejně jako rozdíl v ceně po rekonstrukci. Navíc si nemovitost upravíte tak, jak budete chtít vy sami.
Další praktické rady odborníků si můžete přečíst v tištěném vydání pondělního Aha! na str. 2 - 3.