90 milionů let staré zkameněliny

Neuvěřitelných 90 milionů let starý nález překvapil německého turistu, který si vyrazil do Tiských stěn na Ústecku. Okamžitě o něm informoval správce z Národního parku České Švýcarsko.
„Vývrat břízy odkryl pískovcovou vrstvu s fosiliemi z druhohor, z geologického období křídy. Stáří lze odhadnout na zhruba 90 milionů let,“ uvedl geolog parku Jakub Šafránek. Z otisků lze vyčíst především fakt, že v místech Tiských skal bývávalo moře. „Středně zrnitý až hrubozrnný pískovec tzv. bělohorského souvrství obsahoval několik otisků schránek mořských mlžů i chodbičky po vrtání červů v písku původního mořského dna,“ popsala nález geoložka z ústeckého muzea Zuzana Vařilová. Ta spolu s kolegy zkameněliny nafotila a část se jim podařilo oddělit od skalního masivu. „Pestrost zkamenělého světa Labských pískovců si veřejnost bude moci prohlédnout již koncem letošního února v Muzeu města Ústí nad Labem, které připravuje k tomuto tématu výstavu,“ doplnil ředitel muzea Václav Houfek.
Zničí je vzduch
Stačilo málo a nikdo by o zkamenělinách nevěděl. „Zdokumentování a přenesení nálezu do muzejní sbírky bylo možné především díky správnému postupu návštěvníka, který nám nález ohlásil. Pokud by fosilie zůstaly delší dobu odkryté, poměrně rychle by zvětraly a zanikly,“ vysvětlil geolog Šafránek.