Velký přehled: Jak zamávala s Čechy revoluce

Do dnešního dne rok 1990, tedy první rok svobody v Československu, zůstává z pohledu statistiků nepřekonán. Tehdy se narodilo nejvíce dětí, uzavřelo nejvíce sňatků, ale také nejvíce obyvatel zemřelo. Deník Aha! zjišťoval, jak a kde se do čísel promítla revoluční euforie.
Údaje statistiků mluví jasně. Zatímco v loňském roce bylo uzavřeno téměř 54,5 tisíce sňatků, v prvním svobodném roce jejich počet dosáhl téměř 91 tisíc. To bylo skoro o 12 procent víc než v roce 1989. „Je to obrovský rozdíl. Evidentně to vypadá, že v rámci polistopadové euforie a svobody si lidé řekli: tak se vezmeme,“ řekl Aha! šéf Sociologického ústavu AV Tomáš Kostelecký. Dodnes nebyl tento počet uzavřených manželství za rok překonán.
Zpátky i ven
Výkyv ve sňatečnosti v roce 1989 a rok poté je podle něj příliš velký na to, aby šlo o náhodu. Polistopadovou euforii lze podle Kosteleckého přičítat také dalším demografickým údajům – počtům přistěhovalých i vystěhovalých z republiky. V prvním případě počet hlavně navrátivších se emigrantů stoupl o 32 procent, počet odchozích z Československa pak dokonce narostl téměř o polovinu. „Někdo toužil třeba po Anglii nebo po Německu, a do té doby měl šanci prchat jen pokoutně. Najednou se ta možnost otevřela a někteří toho využili,“ dodává Kostelecký.
Přirozený vývoj
Také další demografické ukazatele zůstaly do dnešního dne nepřekonány. V roce 1990 se například narodilo nejvíce dětí – přes 130,5 tisíce! „Mnohem spíše měly děti silné ročníky,“ řekl Aha! sociolog Martin Buchtík s odkazem na tzv. Husákovy děti. Zrovna tak prý nelze změnou režimu vysvětlovat rekordní úmrtnost v roce 1990, ale ani zvýšenou míru sebevražednosti. Čísla prý nijak zvlášť nevybočují z normálu a jde tak prý spíš o přirozený vývoj.
Nová kniha právě v prodeji
132 strana jen za 59 Kč Nejzajímavější příběhy a rozhovor o tom, jak jsme si vybojovali svobodu! *Mluvili jsme s politiky, disidenty i lidmi, kteří pracovali pro »druhou stranu« *Zjistili jsme, kdo měl jit na Hrad místo Havla *Nahlédli jsme do tajných archivů StB a našli důvody, proč musela padnout železná opona *Podívali jsme se po stopách někdejších papalášů.
Zajímavé tabulky najdete v tištěné verzi Aha!