Kluk z transplantované dělohy od mrtvé dárkyně...

Zázrak v Motole! Na svět tam přišel chlapeček, který vyrostl v transplantované děloze od mrtvé dárkyně. Ta sama nikdy neměla děti. Z takové dělohy se narodilo dítě poprvé v historii medicíny.
Aby se mohl chlapeček narodit, spojila se dvě špičková lékařská pracoviště. Naději ženám, jimž se nevyvinula děloha, a ony přesto touží po dítěti, dal program Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Pro 10 žen
Lékaři transplantovali deseti ženám dělohu, buď od jejich příbuzné, nebo od mrtvé dárkyně. Ve Fakultní nemocnici v Motole pak podstoupily umělé oplodnění. Některé z nich otěhotněly, jen jedné se ale podařilo těhotenství dovést do zdárného konce. Žena, která trpí tzv. Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser syndromem a vlastní dělohu vůbec neměla, se 29. srpna císařským řezem narodil zdravý chlapeček.
Bez komplikací
Porod proběhl bez komplikací, i když o týden dřív, než bylo původně naplánováno. „Rodička přijela k nám do porodnice v 35. týdnu těhotenství již s děložními stahy. Proto jsme museli ihned zahájit přípravy na porod. Zvládli jsme ho provést v poměrně krátkém čase, trval přesně 47 minut,“ popsal MUDr. Marek Pluta, Ph.D., primář kliniky, který porod vedl.
Do 40. týdne?
„Dosud není jasné, zda se dá těhotenství po transplantaci dělohy dovést až do řádného termínu porodu, tedy do 40. týdne. To se zatím nikomu na světě nepodařilo,“ uvedl přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Roman Chmel, který byl ošetřujícím lékařem rodičky.
Už je doma
Klučina vážil 2740 gramů a stal se devatenáctým dítětem na světě, který se narodil z transplantované dělohy. Teprve třetím, který vyrostl v orgánu od mrtvé dárkyně, a vůbec prvním případem, kdy dárkyně samotná nikdy děti neměla. Teď už je chlapeček se svou maminkou doma. Transplantovanou dělohu lékaři nechali ženě pro možnost případného druhého těhotenství.
Proč děloha chybí?
Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser syndrom je vrozené onemocnění, při nemž se ženě nevyvine děloha a vagína je deformovaná. Zároveň však má plně funkční vaječníky.
Poprvé ve Švédsku
O transplantaci dělohy se poprvé lékaři pokusili na přelomu tisíciletí v Saúdské Arábii, zákrok se však nepodařil. V roce 2011 provedli obdobný zákrok v Turecku a pacientka otěhotněla, v prvním trimestru ale potratila. Úspěšnější byli lékaři ve švédském Göteborgu o rok později, ve Švédsku se v září 2014 poprvé podařilo ženě s transplantovanou dělohou donosit dítě. První transplantaci dělohy v ČR provedli lékaři z IKEM 30. dubna 2016.