Gynekolog a porodník MUDr. Štěpán Budka považuje domácí porod za hazard: Ve vteřině může jít o život | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Gynekolog a porodník MUDr. Štěpán Budka považuje domácí porod za hazard: Ve vteřině může jít o život

MUDr. Štěpán Budka
MUDr. Štěpán Budka (Foto – Pronatal Kolín)

Tragický domácí porodu na jihu Plzeňska, který v neděli skončil smrtí novorozence, otevřel znovu debatu o tom, kde by měly matky přivádět děti na svět. Doma, v porodních domech nebo v nemocnicích? 

Zatímco je stále více slyšet ženy, které odmítají špitály a chtějí rodit doma, porodníci v tom vidí nejen riziko, ale přímo hazard se životem matky i děťátka. Stejný názor zastává i gynekolog a porodník MUDr. Štěpán Budka.

Je domácí porod riskantní i tehdy, probíhá-li celé těhotenství bez potíží?

„Ani v takovém případě to není dobrý nápad. Průběh porodu se může měnit ze vteřiny na vteřinu. O životě novorozence ale i rodičky pak rozhoduje rychlost, s jakou přijde pomoc.“ 

K úmrtí ale může dojít i v nemocnici.

„Bohužel i to se stát může, ale riziko komplikací a fatálních následků je v nemocnici mnohem nižší,než doma.“ 

Proč podle vás ženy tolik usilují o alternativní porody?

„Je to obecně společenská poptávka po tom žít co nejvícealternativně. Chtějí co nejméně zásahů. Jsou přesvědčené, že je to pro jejich děti to nejlepší. Druhá věc je, že prostředí českých porodnic se sice zlepšuje, ale lidé budou mít vždy pocit, že by mohli dost víc.“ 

Proti touze porodit dítě přirozeně s co nejméně zásahy se přeci nedá tolik namítat.

„Pokud porod běží bez komplikací, tak se u něj lékař vyskytuje i v nemocnici minimálně. Někdy dohlíží na závěr porodu, což je dáno přepisy. Fyzicky ale s matkou nemusí vůbec přijít do kontaktu. Mnohdy jí jen pogratuluje k úspěšnému porodu. Zajímavé ale je, že přivést miminko na svět doma chtějí velmi často ženy, které s porodnicí nemají žádnou zkušenost.“

Co bývá doma osudné?

„Ze strany novorozence to bývá nedostatečnost kyslíku. Může vniknout akutně v závěru porodu nebo je z různých důvodů chronická. Matka zase může po porodu silně krvácet nebo mít rozsáhlé krvácivéporanění. Z toho důvodu by měla v nemocnci být.“

Novorozeně, které zemřelo v neděli při domácím porodu na Plzeňska se prý narodilo předčasně v sedmém měsíci. Rodiče ale záchranku zavolali, ažkdyž přestalo údajně po několika hodinách dýchat. Matka doma už jednou rodila. Co tomu říkáte?

„Když porodíte úspěšně jednou, svádí to zariskovat podruhé. Když ale porod přijde předčasně, tak každý člověk, který má minimum soudnosti, péči vyhledá okamžitě a nečeká až dítě zmodrá.“

Přesto mnohé žen trvají na tom, že majíprávo se rozhodnout, jak a kde přivedou svoje dítě na svět. Prosazují vznik tzv. porodních domů. 

„Měl by existovat rozumný komromis. Rozhodně by to ale nemělo být tak, že lékař o rodičce po celou dobu těhotenství nic neví, je přivolán až ke komplikacím a přesto nese odpovědnost za celý porod.“ 

Vyznavačky domácích porodůargumentují zkušenostmi z jiných zemí.

„Představa, že k rodičce přijede za pár minut sanitka vybavená jako operační sál, není přesná. Tento systém zase tak efektivní jako systém českého porodnictví a zejména neonatologie (pozn. red.: péče o novorozence), není. Naše porodnictví je stále jedno z nejlepších na světě.“

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.