Dědeček (†51) při nehodě zemřel, Natálka (4) ochrnula! Po třech letech se učí znovu chodit... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 2. října 2022

Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil

Dědeček (†51) při nehodě zemřel, Natálka (4) ochrnula! Po třech letech se učí znovu chodit...

Natálka je veselá i při neurorehabilitaci.
Natálka je veselá i při neurorehabilitaci. (Foto Aha! – Karel Janeček)

Výskala radostí, když ji dědeček (†51) bral do auta. Jízda se však po chvíli pro tehdy roční Natálku Nechvátalovou (4) změnila v nejhorší okamžik života a noční můru. Jejího milovaného dědu přemohl mikrospánek, naboural do stromu a zemřel. Zkrvavené vnučce dávali lékaři naději pouhé jedno procento.

Natálka utrpěla krvácení do mozku a do míšního kanálku. „Pro Natálku tato vážná autonehoda znamenala šok. Byla v komatu a diagnostikovali jí apalický syndrom,“ říká maminka Petra (27). Holčička jenom bezvládně ležela, nemohla polykat a ani pořádně dýchat. „Byli jsme velice zoufalí, ani v žádnou naději nám neumožnili doufat. Nakonec se k nám štěstí obrátilo čelem, a dcera se začala sama pomaličku probírat,“ vzpomíná maminka.

Jedna z tisíce

Podobné případy většinou končívají velmi smutně. „Z tisíce případů přežije pouze jeden pacient, i když s diagnózou spastická kvadruparéza, která znamená bohuželobrnu do všech čtyř končetin. Pomáhá jen pravidelná neurorehabilitace,“ vysvětluje Petra.

Tři roky léčby

Po třech letech na lůžku se díky cvikům Natálka má opět k světu. S dopomocí udělá pár krůčků, konečně vozí růžový kočárek. „Už chodím do školy,“ chlubí se. Cvičení nezbytně potřebuje, pojišťovny ale úplně vše nehradí. „Většinu času proto věnujeme shánění peněz,“ posteskla si maminka.

Následky havárie

*Apalický syndrom – je zvláštním typem poruchy vědomí. Pacient je v bezvědomí, ale když nespí, má otevřené oči. Nereaguje na podněty okolí.

*Spastická kvadruparéza – jde o ochrnutí všech čtyř končetin. Téměř vždy je zasažena také řeč, jíž pacient není schopen, nebo je značně ztížena.

Peníze na léčbu chybí

„Natálka se zlepšuje především díky pravidelnému odbornému cvičení. Denně se setkáváme s rodiči z celého Česka, kteří k nám jezdí se svými dětmi na rehabilitaci i několikrát za rok. I nás trápí, že jsou ve snaze pomoci svým dětem limitováni prostředky, které jsou schopni si zajistit,“ řekl Aha! primář klimkovických sanatorií Tomáš Bauko.

Natálka se ve svých téměř pěti letech učí znovu chodit. 

Video se připravuje ...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.