Babiš o důchodech: Zavedeme spořicí fondy... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Babiš o důchodech: Zavedeme spořicí fondy...

Andrej Babiš
Andrej Babiš (profimedia.cz)

Kudy chodí, tam se chlubí, o kolik za něj vzrostly důchody a slibuje seniorům další devítistovku navíc od roku 2020. I premiér Andrej Babiš (64, ANO) ale připouští, že to bez reformy nepůjde donekonečna.

 „My jsme meziročně vybrali o 123 miliard navíc. A kde? No v pojistném. Tím, jak se navyšují platy, tak to je ten zdroj,“ vysvětlil včera na TV Prima. Záměrem jeho vlády s ČSSD je pak také zaměřit se na to, aby dost měly i profese, které odcházejí do starobního důchodu dříve, potažmo ženy. Jenže kde brát?

„Dlohodobě to není udržitelné. Budeme hledat v modelech, které jsou v zahraničí. Třeba australský či v anglosaských zemích. To znamená, aby byl nějaký fond, kde bude spořit stát i každý občan,“ připustil možnost, která bez detailů nezní moc originálně. Důchodové spoření automatickým odvodem ze mzdy umožnila už vláda Petra Nečase (54, ODS). Byl ale o něj pramalý zájem, a tak ho zrušila vláda Bohuslava Sobotky (47, ČSSD), v níž seděl jako ministr financí právě Babiš

Babiš promluvil o obědech zdarma, rozpočtu i možné výměně ministrů:

Video se připravuje ...Přečtěte si
ViR001
17. 1. 2019 • 00:33

No ono to je spoření a investování současně (název je poněkud zavádějící), takže jste patrně zvolil špatnou společnost a ještě špatný fond, došlo-li k takové ztrátě. Jinak ten postup ukončení a založení nového byl nešťasný, protože jste klidně mohl buď v tom původním spořit dál (pět let je minimum, ale spořit můžete třeba třicet) nebo to staré, patrně "penzijní připojištění" převést na nové "doplňové penzijné spoření". Tím by se zachovala již získaná doba i všechny příspěvky a výnosy ze starého.

ViR001
17. 1. 2019 • 00:21

Doba péče o děti, pravda, do čtyř let věku, se ženám hodnotí jako náhradní doba 100% pojištěná (tj. když vychovává žena dvě děti po sobě, může za dobu péče získat až osm let pojištění, aniž by byla zaměstnána). A z hledska osobního vyměřovacího základu jde o dobu tzv. "vyloučenou", čili nízké či nulové výdělky v době takové péče o děti a doba této péče nesnižují proměrný výdělek( průměr se počítá z doby před a po péči). Co má ale podstatný vliv je to, že většina žen může i nyní odejít do důchodu mladší než jejich mužští vrstevníci. Např. ženy roč. 1957, které vychovaly dvě děti, dosáhly všechny důchodového věku do konce srpna 2018, zatímco jejich mužští vrstevníci dosáhnou svého důchodového věku až o tři roky později. Teto rozdíl o tři roky delší práce má u současně vyměřovaných důchodů váhu 4,5 procentních bodů na procentní výměře důchodu, což je podle výše osobního vyměřovacího základu asi 700 - 1000 Kč.V minulosti byl tento rozdíl v důchodovém věku nároku (nikoli povinnosti do důchodu odejít) podstatně delší.

zamlzena
14. 1. 2019 • 13:35

Je třeba upravit legislativu/ pane Bože, toílik let po sametu a je to neošetřenéú tak, aby ženy byly konečně rovnoprávné s muži. Jednou z věcí je prtávě i výpočet důchodu, když některá žečna se starala o děti a přebrala starost o rodinu, tak se jí to v % hodnocení negat vně promítne.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.