Ekonomové bijí na poplach: Budou peníze na DŮCHODY? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 23. března 2023

Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel

Ekonomové bijí na poplach: Budou peníze na DŮCHODY?

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Foto ara)

Češi se dožívají čím dál vyššího věku, do důchodu se budou postupně hrnout silné ročníky tzv. Husákovýc h dětí. Jak zařídit, aby bylo na penze i v budoucnu? Řešil to už nespočet komisí, tu novou nyní sestavila ministryně práce Jana Maláčová (37, ČSSD). Ekonomové ale ani její působení nevidí moc růžově.

Česko vydává na důchody mnohem menší podíl svého hrubého domácího produktu než jiné evropské země. Starobní penzi pobírá kolem 2,41 milionu lidí, loni průměrně činila 12 395 korun, po lednovém zvýšení je to zhruba 13 300 korun. Ženy ale berou o 2,5 tisíce méně než muži. Na to se prý má nová komise zvláště zaměřit.

Penze jsou přitom v Česku ještě »komunistické«. Kdo vydělával hodně a také hodně odváděl, má jen o trochu lepší penzi než ostatní. Pád z platu je tak jako tak bolestný pro naprostou většinu lidí. Důchod nyní v průměru odpovídá asi dvěma pětinám výdělku. Za důstojnou penzi by přitom současná vláda považovala 40 až 50 procent platu. Ekonomové jsou však značně skeptičtí, jestli se toho podaří dosáhnout. A jedinou cestou tak podle nich bude, aby si lidé sami spořili na důchod. Na stát nebude spolehnutí.

Mnoho komisí, málo řešení

*Důchodový systém potřebuje zásadní reformu, ale zatím se podařilo prosadit jen postupné zvyšování důchodového věku.

*Ekonomové už v polovině 90. let navrhovali zavedení tří pilířů (soukromého, státního a spořicího), politici se ale nedokázali dohodnout.

*Několik komisí se neshodlo na ničem, nejvíc doporučení přinesly dvě tzv. Bezděkovy komise. Jimi se inspirovala Nečasova vláda při zavádění druhého pilíře, který prosadila přes odpor ČSSD.

*ČSSD od začátku prohlašovala, že pilíř zruší, jakmile se dostane k moci, a to také k lednu 2016 udělala.

*Sobotkovou vládou ustanovená Potůčkova komise přinesla některá doporučení, ale žádné výraznější reformní změny.

*Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) minulý týden představila novou komisi, která by se prý měla zaměřit na problém nižších penzí žen a dřívější penze pro náročné profese a také na příjmy systému.

Nepůjde to jinak: na odpočinek až v 67 letech!

Komu je dnes 25 let, měl by jít do penze v 67 letech. Důchodový věk je nutné zvýšit, tvrdí zpráva Českého statistického úřadu, kterou vypracoval pro vládu. Rozhodovat ale budou politici. Směrodatné je, aby Češi strávili v důchodu zhruba čtvrtinu života. Pokud by se ukázalo, že by si dnešní 25letí užívali penze déle, mělo by ministerstvo práce navrhnout, jak důchodový věk upravit. Postupný růst důchodového věku nastavený Nečasovou vládou zrušil v roce 2017 Sobotkův kabinet, který prosadil jeho zastropování na 65 letech. Zároveň ale musel pod tlakem EU do zákona připsat, že se bude hranice vstupu do důchodu každých pět let přezkoumávat.Je mu přes třicet, a už se bojí důchodu

Popelář Karel: Odkládám si po stovkách!

 Je teprve třicátníkem, ale už ho straší pomyšlení, že ve stáří bude mít mizerný státní důchod. Karel Rosol (32) z Plzně se proto už teď snaží něco si nešetřit. Ale nemá to jednoduché.

Rosol pracuje jako popelář a vyskakovat si s výplatou moc nemůže.
„Na důchod už jsem něco našetřeno měl, ale rozešla se se mnou partnerka a já ji musel vyplatit z bytu. Takže dosud naspořené peníze na stáří jsou pryč,“ povzdechl si Rosol. A za tím to u něj na výrazné zlepšení nevypadá. „Musím sám platit hypotéku, alimenty na dceru, z jednoho platu táhnu celou domácnost, takže z výplaty mi prakticky nic nezbude,“ vysvětlil Rosol.
Přesto to nevzdává. „Všechny peníze, které mi z výplaty zbudou, si odkládám na stáří. Teď jsem si třeba uložil 100 Kč, předtím to bylo 300 Kč. Měsíční úspory jsou tak hodně nepravidelné. Až se zmátořím, budu si na důchod spořit pravidelně a budu se snažit, aby to bylo měsíčně více peněz než teď,“ plánuje si Rosol.

Ekonomové radí: Jak na to, aby zbylo dost na slušné penze?

Markéta Šichtařová, Next Finance: Lidé si začnou sami spořit

„Tak na to, aby se provedla reforma založená na dalších pilířích, je už pozdě. Na to stát už svou šanci prokaučoval, když nejprve zavedl nepovedenou reformu dle Nečasovy vlády a pak ji zase zrušil. S prudkou změnou globálního ekonomického prostředí můžeme říci, že nyní už není možné doporučit fondové spoření. Dnes už je možná jen parametrická změna průběžného systému, kdy stávající aktivní generace financuje generaci starší. Časem celkem jistě dojde ke zvýšení věku pro odchod do důchodu, zvýšení odvodů i snížení vyplácených dávek. A pravděpodobně se na to lidé přirozeně sami zadaptují, protože tyto úpravy parametrů budou probíhat dlouhodobě, třeba dvě desetiletí, takže si začnou na důchod sami spořit bez ohledu na stát.“

Lukáš Kovanda, Czech Fund: Politici, přestaňte se schovávat!

„Nalijme si čistého vína, pokud lidé, kterým je dnes padesát a méně, nemají své stáří strávit o vodě a suchém chlebu, je třeba provést reformu. Jinak budeme muset buď přijmout obrovské množství mladých imigrantů, nebo se dále zadlužit či zvýšit daně. Žádná další možnost neexistuje. Reforma by měla spočívat v motivování lidí, aby si více sami spořili na své stáří. Musí zohlednit to, že existují i ti, kteří bohužel nemají z čeho si spořit. Musí být zkrátka zaručena nějaká minimální výše penze. Kdo však bude chtít prožít důstojnější stáří a ideálně se mít jako příslovečný německý důchodce, musí pro to během svého ekonomicky aktivního života něco dělat. Musí si spořit. Stát by měl ideálně lidem nechávat v kapse více peněz. Žádná další komise už není potřeba, odborných návrhů vznikla přehršel. Politici se neustále nemohou schovávat za názor komisí. Musí v takto zásadní otázce nést svůj díl odpovědnosti. Ekonomičtí experti parlamentních stran – tedy lidé s politickým mandátem – se musí pokusit najít takové řešení, které jejich partaj podpoří.“

Boris Tomčiak, Finlord: Utrácejte, ale za akcie

„K problémům s vyplácením důchodů nedojde asi nikdy nebo minimálně v nejbližších 70 letech určitě ne. Stát má dostatek nástrojů na to, aby to zabezpečil. Ale na druhé straně je důchodová reforma nutná, protože stát a občané při současném nastavení zbytečně přicházejí o peníze. Zejména se musí ještě více podporovat efektivní tvorba úspor. Samozřejmě už teď funguje daňová podpora spoření na penzi, ale ta skutečně není moc efektivní. Největší přínos z jejího nastavení mají zejména penzijní společnosti. Zároveň je důležité pokračovat v komunikaci s lidmi, ať zbytečně neutrácejí, ale ať si peníze odkládají stranou. Je ale nutné to dělat efektivně s využitím dlouhodobých investičních instrumentů, jako jsou kupříkladu akcie.“

Tady je ráj...

Nejnižší důchodový věk má zůstat do roku 2060 podle dosud schválených pravidel pro ženy v Turecku, a to 59 let. V šedesáti letech se má nadále chodit do penze v Lucembursku a Slovinsku, jen ženy pak v Polsku. Devět zemí včetně Česka má dosud rozdílný věk odchodu do penze pro muže a ženy. Do roku 2060 však zůstane rozdíl jen v Polsku, Švýcarsku, Izraeli a Turecku.

...a zde peklo

Dvacetiletý Dán, který nyní nastupuje do práce, by měl jít do důchodu až ve svých 74 letech. Dlouho si počkají také mladí Italové a Nizozemci – až do 71. narozenin. Průměrný věk odchodu do penze v členských zemích OECD, jak vyplývá z posledního srovnání, má do roku 2060 narůst z nynějších 64,3 na 65,8 u mužů a z 63,4 na 65,5 roku u žen.

Babiš: Děti rozhodnou

Nejnovější vize premiéra Andreje Babiše počítá s důchodovou reformou o třech pilířích. Lidé by si měli jednak sami spořit a jednak mít děti. Na dávku z prvního pilíře by totiž měli mít jen ti, kteří vychovají aspoň jednoho potomka. Maximální výše dávky, která by odpovídala polovině průměrné mzdy, by náležela až rodičům se třemi dětmi.

Jak vysokou penzi budete brát a kdy dosáhnete důchodového věku? Napoví Vám naše důchodová kalkulačka pro rok 2020>>>Přečtěte si
Lubica258
15. 2. 2019 • 13:29

Já se na peníze od státu moc nespoléhám. Nevěřím, že až budu v důchodu já, tak mně stát dá hodně peněz. Proto se snažím zabezpečit. Založil jsem si vlastní offshore společnost https://www.ioffshore.cz/ , takže si myslím, že budu zabezpečený s manželkou dobře.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.