Příběh bezdomovce Romana (58)...zachránil ho chlupatý sirotek Samík | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. dubna 2024

Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie

Příběh bezdomovce Romana (58)...zachránil ho chlupatý sirotek Samík

Roman se Samíkem stali hlavními hrdiny měsíce prosince v charitativním kalendáři na rok 2019.
Roman se Samíkem stali hlavními hrdiny měsíce prosince v charitativním kalendáři na rok 2019. (Foto MSSOZ)

Dvěma nešťastníkům věrné přatelství zachránilo život. Souhra událostí připravila Romana (58) o střechu nad hlavou. Sotva odkojenému pejskovi Samsonkovi zase auto zajelo maminku. Dvanáct let jdou spolu světem. 

„Samíka jako štěňátko mi přinesl kamarád na jaře 2007, aby mi nebylo smutno. To už jsem žil v lese,“ vzpomíná Roman.

Jak se stal bezdomovcem? Jednoduše. Pracoval jako kuchař v restauraci v Hornickém muzeu Dolu Odra. Pak se začali měnit majitelé. „Nakonec jsme dostali výpověď. Navíc jsem se rozvedl a byt nechal manželce,“ líčí, jak se stal bezdomovcem.

Dal smysl života

Skončil na úřadu práce a zabydlel se v lese. „Byla to beznaděj. Začal jsem pít a bylo mi smutno. Zachránil mě Samík. Kvůli němu jsem se snažil fungovat. Dával mému životu smysl,“ popisuje Roman. Popral se i s alkoholem. „To bylo asi nejsložitější. Trvalo mi to dva roky. Teď abstinuji a vím, že mám já moc nad pitím a ne ono nade mnou. Samíkbyl pro mě velká motivace. Potřebuje mě, vracím mu, co pro mě udělal,“ vypráví. 

Stal se zázrak

Pejsek jako šťastná hvězda do Romanova života přivedl také lidi z Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat (MSSOZ). „Velice mi pomohli, když Sam potřeboval veterináře. Nevím, jak bych to bez nich řešil,“ dodává. A loni na Vánoce se stal opravdu zázrak... Příběh Romana se Samem na stránkách spolku zaujal pracovnici ostravského magistrátu ze sekce sociálního bydlení a nabídla pomoc.

Je z něj gaučák

Od září už věrná dvojice bydlí v 1+1. „Bylo to, jako když z podzámčí vstoupíte do zámku. Ze Sama je úplný gaučák. Vyjdeme ráno ven, vyvenčí se a hned se žene zpátky do pelíšku,“ popisuje nový život.

Roman už také pracuje. „Udržuji veřejnou zeleň. Rád bych se ale vrátil ke své profesi. Vaření je můj koníček,“ plánuje. Prozatím se těší, jak se Samíkem stráví své první Vánoce doma. „Napeču trochu cukroví. Na Štědrý den přijede syn,“ dodává.

Radost na celý rok! Chcete kalendář?

V kalendáři jsou nejen příběhy, ale i krásné fotky. Máte o něj zájem? Stačí zavolat na číslo 731 089 709.

Další hrdinové kalendáře

Leden: Krteček

Krteček a jeho dvě sestřičky se narodili polodivoké kočce na sídlišti. Měli nemocná očička a Krteček oslepl. Hrozilo mu utracení. Krteček ale ukázal, že slepota pro něj není problém. Po bytě a po škrabadle lítá víc než zdravé kočky. Nikdo nepozná, že nevidí. Jen podle šilhavých očí.

Únor: Ufonek

Mazlivého kocoura Ufonka srazilo auto. Zlomenou nožičku si ukousal, aby mu nepřekážela. Do péče zvířecích záchranářů se dostal na rozmezí života a smrti. Měl otevřenou ránu, byl začervený. V péči pěstounky ale zabojoval. Rána se zahojila a dnes žije v domku se zahrádkou.

Červen: Agátka

Fenka Agátka málem zemřela v krutých bolestech na otravu krve poté, co veterinář zanedbal léčbu jejího poranění. Život jí zachránili všímaví lidé a amputace nožičky. Po operaci našla skvělou rodinu s mnoha zvířátky.

Červenec: Máša

Tři nohy zbyly po srážce s autem fence Máše. Byla smutná, se zlomenou duší. Dnes sebevědomě běhá, štěká, skáče. Ujde hodinovou procházku, vydrží i půlhodinu hrabat díru na poli, nahání zajíce v plné rychlosti, plave v rybníce a je oddána své rodině.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.