Češi a nemocenská?! Co říkají ve velké anketě Aha! Budou ji zneužívat? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Češi a nemocenská?! Co říkají ve velké anketě Aha! Budou ji zneužívat?

Paní Boženě se přecházení nemocí těžce nevyplatilo.
Paní Boženě se přecházení nemocí těžce nevyplatilo. (Foto Aha! – Robert Klejch, krajští zpravodajové)

Raději se pořádně vyležet a počítat s menší výplatou, nebo chodit do práce i při čtyřicítkách horečkách? Od příštího července už možná ani čtenáři Aha! nebudou muset toto dilema řešit. Karenční doba má totiž být tou dobou zrušena a zaměstnavatelé budou nově proplácet marodícím zaměstnancům i první tři dny nemoci! A právě kvůli tomu, že za ně zatím nedostanou ani korunu, lidé nemoci přecházejí, případně si vypisují dovolenou...

Paní Božena (48) z Jirkova přecházela chřipku a... Skončila v invalidním důchodu!

Pro určitou skupinu lidí je současný stav, kdy nejsou propláceny první tři dny nemocenské, přímo vražedné, míní Božena Bureschová (48) z Jirkova.
Pracuje jako dělnice v chráněné dílně na částečný pracovní úvazek a nově pobírá částečný invalidní důchod. Nastupovala do zaměstnání už jako osoba se sníženým pracovním uplatněním, protože od mládí trpí astmatem. Od podzimu do jara se jí hůř dýchá. Jako samoživitelka se starala o tři děti, nyní už pečuje jen syna (17), nemoci z nachlazení často přecházela.

„Věděla jsme, že se mi to podepisuje na zdraví, ale co jsem měla dělat. Nemohla jsem doma ležet zadarmo. Když jsem nezbytně musela jít marodit, zůstaly mi čtyři tisíce na měsíc. Z minimální mzdy to víc prostě nebylo,“ řekla. Překlenout nuzné období jí finančně pomáhala maminka, netajila se žena.

„Teď mě lékařka automaticky posílá na nemocenskou. Je to lepší, protože poplatky zaplatím z invalidního důchodu, jinak nebylo z čeho. I se cítím líp,“ podotkla a dodala, že zrušení karenční doby vítá. „Nebude to pro člověka tak stresující situace,“ dodává žena.

Anketa Aha!: Chodíte do práce, i když jste nemocní? Způsobilo vám to nějaké komplikace?

Jarmila Kubešová (55), úřednice, Veselí nad Moravou:

„Pokud to jen trochu jde, chodím do práce, i když jsem nemocná. Komplikace zatím žádná větší zatím nenastala, ale ono se to nejspíš postupně naskládá...“

Petra Králíčková (43), technička, Chomutov:

„Jednou jsem na nemocenskou musela a první měsíc brala o 4 tisíce méně. Pro samoživitelku je to hodně peněz. Ani dnes nezůstávám doma, beru si dovolenou nebo nemoc přecházím.“

Ludmila Rychvalská (50), správkyně hřbitova, Jirkov:

„Na nemocenskou jsem šla, až když jsme měla čtyřicítky horečky. Byla jsem 2 týdny doma a brala o 6 tisíc méně. Nemoci přecházím stále, i když očekávám problémy se srdcem.“

Karel Martínek (27), policista, Plzeň:

„Kdybych marodil, tak bych bral méně peněz. Když jsem měl pocit, že to není vážné, tak jsem nemoc přecházel. Naštěstí jsem nikdy z toho neměl nějaké následky.“

Tomáš Moravec (21), tester elektroniky, Jeníkovice:

„Za dobu jednoho roku, co pracuji, jsem byl nemocný naštěstí pouze jednou. Tehdy jsem to řešil dovolenou. Zavedení proplácení prvních třech dní samozřejmě jenom vítám.“

Vnislav Pól (28), velinář pivovaru, Plzeň:

„Já jsem člověk, který nemarodí. Když mi ale něco je, jdu marodit a to bez ohledu na to, jestli dostanu první tři dni zaplacené. Vařím pivo, takže nemocný do práce chodit nemůžu.“

Pavol Šovčík (38), manažer, Zátor:

„Nemocenskou jsem vždy řešil stejně, jako ji budu řešit i nyní, bez ohledu na pravidla nemocenské. Je nutné se vyležet, nechodit po venku a nakazit druhé lidi.“

Hanka Mučková (20), házenkářka, Hlučín:

„Jelikož jsem profesionální sportovkyní, je mi jedno jak kdo nemocenskou řešil a řeší. Když onemocním, platí jiná pravidla. Dodám potvrzení majiteli klubu, a ten už vše zabezpečí.“

Dita Brančíková (40), manažerka, Brno:

„Posledních 20 let jsem nebyla nemocná. Maximálně mívám takovou tu jednodenní chřipku a na ni máme takzvaný sick day. Do práce tedy nemocná nechodím, komplikace nemám.“

Dušan Póč (63), publicista, Vsetín:

„Snažím se nemoci vyležet. Se zrušením karenční doby souhlasím. Je na lékařích, aby vystavování neschopenek pohlídali. Na nemocenské už člověk ztrácí dost.“

Helena Krobová (31), manažerka, Praha:

„Já mám skvělou práci. Když potřebuju, tak mám homeoffice. U nás se dá dohodnout a všechno vyřešit přes telefon, nebo přes počítač. Nemocenskou tak vůbec nevyužiju.“

Petr Kovář (28), manažer, Praha:

„Minulý rok jsem marodil jednou, to jsem využil sickdays, které mi zaměstnavatel nabízí a zůstal doma. Na nemocenské jsem nebyl nikdy. Kdyby to bylo vážné, doma bych ale zůstal.“

Vlasta Holzová (72) bývalá úřednice, Praha:

„Já jsem už tak stará, že se mě to netýkalo. Je to ale sprosťárna, kdo by to zneužíval ubohých 60 procent! Když je lidem zle tak mají odpočívat, dobře že to teď zrušili.“

Kolik berou nemocní

Náhradu mzdu dostáváte nyní od zaměstnavatele od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti, činí 60 procent vyměřovacího základu. Od příštího července ji má proplácet už od 1. dne nemoci. Státem placená nemocenská »nastupuje« až následně a je vyplácena maximálně po dobu 380 dní. Nemocenská je do 30. dne ve výši 60 procent vyměřovacího základu, od 31. dne 66 procent a od 61. dne 72 procent.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.