7 tipů, jak se nedostat do dluhové pasti | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 28. ledna 2022

Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

7 tipů, jak se nedostat do dluhové pasti

 (pujcka.co)

Statistiky jsou hrozivé. Téměř desetina občanů České republiky má nějakou exekuci a počet takových osob i přes rekordně nízkou nezaměstnanost stále roste. Tři a více exekucí má skoro půl milionu lidí. Pokud se finančním problémům chcete vyhnout, věnujte pozornost následujícím 7 tipům.

1. Řádně splácejte

Nenechávejte za sebou dluhy! Zní to logicky, ale přesto si mnoho lidí půjčí peníze a v následné euforii zapomene na povinnosti s tím spojené. Když budete řádně splácet dle domluvených podmínek, nemusíte mít obavy z pokut a dalších sankcí. Za každé situace byste měli mít dokonalý přehled o tom, kde a kolik dlužíte. Zapomněli jste a máte nyní zpoždění? Splátek, které měly být zaplaceny již dávno, se zbavte vždy jako prvních.

2. Nevytloukejte klín klínem

Když nedokážete splácet půjčku, dává smysl uskromnit se a vymyslet, kde si vydělat peníze navíc. Jako vhodnou cestu určitě nelze doporučit smluvení další půjčky, která vám bude sloužit pro úhradu té první. Vaše problémy tím nevyřešíte, pouze je oddálíte a zvětšíte. Nabalovat na sebe jednu půjčku za druhou je skvělou cestou do pasti, ze které se budete jen složitě dostávat.

3. Nebankovní půjčky si rozmyslete

Zájemci o půjčku, kteří nepochodí v bance, se s žádostí nejčastěji obrací na nebankovní společnosti. Ty se v posledních několika letech i díky přísnějšímu dohledu České národní banky obecně dost zlepšily a dnes dokáží nabídkou konkurovat klasickým bankám. Chcete-li si vzít nebankovní půjčku s cílem vyhnout se dluhům, vždy se předem podívejte na hodnocení zákazníků a všechny podrobnosti.

4. Stále komunikujte

Přijde první upomínka, vy se leknete a přestanete komunikovat. S druhou byste se nejraději propadli do země. A u třetí raději rovnou děláte, že nejste. Přestat komunikovat je obrovská chyba, která k vám domů dokáže pozvat na návštěvu exekutora. Na všechny výzvy a upomínky reagujte co nejrychleji. Utíkat a schovávat se před problémy je přirozené, ale v případě půjčky vám takové chování dokáže zadělat na opravdu velké problémy.

5. Zamávejte komfortu

Půjčit si přes internet je díky technologiím otázkou několika kliků. Peníze máte k dispozici během chvilky, v případě hotovostní půjčky vám je zástupce společnosti donese přímo k vám domů. A právě tento komfort je v kontextu rostoucího zadlužení jednotlivců velice nebezpečný. Počítejte s tím, že cesta za životem bez dluhů je trnitá a stojí dost energie. Rozlučte se s pohodlím a zatněte zuby.

6. Refinancujte a hledejte lepší podmínky

Trpět dlouhou dobu kvůli neférovým podmínkám je hloupost. V případě hypotéky máte příležitost refinancovat a získat lepší podmínky, u úvěrů všeho typu se nabízí konsolidace a využití služeb finančních poradců. Hledat lepší podmínky, díky kterým ušetříte, byste měli neustále.

7. I malé půjčky si propočítejte

Získat pár stovek až tisíc korun před výplatou nebývá problém, ale nezapomínejte, že malé půjčky vám nic neodpustí. Čekají vás nezanedbatelné poplatky, vysoké RPSN a splatnost, kterou určitě neignorujte. Dávejte si pozor bez ohledu na výši půjčky. Jedině tak budete mít jistotu, že se kvůli pár korunám nedostanete do zmíněné dluhové pasti.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.