Zeman už přes rok čeká na audienci: Přijdou Češi o práci kvůli Trumpovi? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Zeman už přes rok čeká na audienci: Přijdou Češi o práci kvůli Trumpovi?

Prezident USA Donald Trump s
Prezident USA Donald Trump s (Reuters)

Má takt slona v porcelánu a svá poselství do světa vysílá přes Twitter. Je to přesně 500 dní, co se do čela Ameriky postavil Donald Trump (71). Za tu dobu prokázal, že umí najít společnou řeč s diktátory, zrovna tak si to rozházet u nejbližších spojenců.

S otevřenou pusou zůstali minulý týden stát evropští politici i průmyslníci. Nemohli pochopit, proč Donald Trump »napařil« vysoká cla na hliník a ocel. I jim, jeho spojencům...

Stopka máslu
Evropa v zápětí pohrozila, že proti Američanům použije jejich vlastní zbraň. „Uvalí cla na vybrané americké výrobky, například bourbon, arašídové máslo, pomerančový džus, sóju nebo motocykly,“ vypočítává pro Aha! Luděk Procházka z firmy Gerlach, která se celní problematice věnuje. Jenže na to Trump může zase v další odvetě uvalit cla na evropské výroby, již zmiňoval automobily.

České ztráty
Přestože se třeba škodovky v Americe neprodávají, případné clo by dopadlo i na české výrobce. „Exportujeme tam celou řadu dílů, a to nejen pneumatiky, ale i například ložiska. Díly z Česka se ale také dodávají do Evropy automobilkám, které pak do USA vyvážejí,“ sdělil Aha! Zdeněk Petzl, šéf Sdružení automobilového průmyslu. Český export by tak podle něj klesl až o 10 procent. Jelikož na autoprůmyslu je Česko závislé, mohlo by to znamenat i ztráty pracovních míst...

Válka bez vítěze
Přebíjením se dalšími a dalšími cly by podle Markéty Šichtařové z Next Finance propukla regulérní obchodní válka, a ta by poškodila obě strany. „Důsledkem by byl nižší počet prodaných vozů na obou stranách Atlantiku, jejich vyšší cena, a tedy v konečném důsledku újma spotřebitelů. K tomu musíme přidat i vyšší cenu a nižší dostupnost dalších typů zboží, které by si Evropané vzali za rukojmí v obchodní válce,“ vysvětluje ekonomka Šichtařová.

Trump napodruhé?
Že teď máme nejdražší benzin za posledního 3,5 roku, i to je dílo pána Bílého domu. „Nikdo nemá takový vliv na letošní vývoj cen ropy na světových trzích, a tím pádem i benzínu a nafty u českých čerpacích stanic, jako americký Donald Trump,“ uvedl šéfekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Důvod? Trump vyděsil trhy vypovězením dohody s Íránem. A jak jeho dosavadní éru vidí americký politolog Eric Best? „I když jsou jeho postupy kontroverzní, tak zatím nevidím nic, co by mě přesvědčovalo, že nemá dobrou šanci na znovuzvolení,“ řekl Best Aha! I toho však cla pro Evropu zaskočila.


 
Koho už Trump stihl naštvat?
 
Araby a Peršany
Přesun americké ambasády z izraelského Tel Avivu do Jeruzaléma sice Trump potěšil Izraelce, u Palestinců si tím ale rozhodně »nešplhl«. Také vypověděl jadernou dohodu s Íránem, kterou pracně vyjednal jeho předchůdce Barack Obama. A na Sýrii, kde už několik let zuří občanská válka, Trump už dvakrát vyslal rakety. To proto, že režim prezidenta Bašára Asada – kterého nazval zvířetem - prý použil chemické zbraně proti vlastním lidem.

Své sousedy
Zeď na hranicích s Mexikem, která má zastavit příliv uprchlíků do USA, a kterou Trump sliboval během své kampaně, už roste. Americký prezident stále trvá na tom, že její výstavbu zaplatí jižní sousedé. „Mexiko zeď platit nebude. Ani teď, ani nikdy jindy,“ vzkázal ale nedávno – rovněž přes twitter – mexický prezident Enrique Peña Nieto. Nic na tom nemění, že cla na ocel hliník USA uvalily také na Mexiko, ale i na Kanadu. Obě země v odvetě zavedou cla na americké zboží.

Číňany a Severokorejce
Číňané bezostyšně kopírují cizí výrobky, zaplavují světové trhy zbožím za ceny, kterým se nedá konkurovat, a ještě se rozpínají v Jihočínském moři. I proto také na čínské zboží už dříve Washington uvalil cla. Trump ale ví, že Peking není radno příliš dráždit. Potřebuje ho totiž k tomu, aby zpacifikoval „rakeťáka“. Tak americký prezident tituloval severokorejského vůdce Kim Čong-una v dobách, kdy si KLDR a USA hrozily navzájem vymazáním z mapy světa. Trumpův nátlak ale, zdá se, slaví úspěch. Kim hlásí ochotu zbavit se svých jaderních zbraní a normalizovat vztahy se světem.

Rusy
V předvolební kampani Trump několikrát vyjádřil jistý obdiv k Vladimiru Putinovi. Ve funkci prezidenta ale došlo k vystřízlivění. Američané vyčítají Rusům anexi Krymu, v reakci na otravu Sergeje Skripala ve Velké Británii Washington vypudil šedesátku ruských diplomatů, Moskva reagovala stejně. Hlavním trnem v oku ale je, že Rusové za pomoci své armády udržují při životě Asadův režim. I proto jsou vojenské akce Washingtonu vůči Damašku spíše jen symbolické.

Zemana
Český prezident Trumpa veřejně podporoval ještě v dobách, kdy vůbec nebylo jasné, že volby vyhraje. Po vítězství pak Miloše Zemana pozval na návštěvu do Bílého domu, konat se prý měla loni v dubnu. Jenže doteď na osobní setkání obou státníků (kromě společné fotky z loňské návštěvy OSN v New Yorku) nedošlo. Naposledy přiživil Zemanovu naději na setkání Trumpův bývalý poradce Stephen Bannon. Americký prezident podle něj teď řeší urgentní věci, ale se Zemanem prý počítá…

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.