Prezident USA Trump zadal Pentagonu fantasmagorický úkol: Stavte vesmírnou armádu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

Prezident USA Trump zadal Pentagonu fantasmagorický úkol: Stavte vesmírnou armádu!

Donald Trump nadšeně prezentoval vojsko budoucnosti.
Donald Trump nadšeně prezentoval vojsko budoucnosti. (Foto Reuters, Chad Sparkes, Pentagon)

Že má vesmír mírově sloužit celému lidstvu? Americkému prezidentovi se mezinárodní smlouvy asi moc nezamlouvají. Donald Trump (72) naopak nařídil zřízení ozbrojených vesmírných sil.

„K obraně Ameriky nestačí být ve vesmíru přítomni. Amerika musí vesmíru dominovat,“ prohlásil svým megalomanským stylem. „Budeme mít letectvo a budeme mít vesmírné síly, oddělené, ale rovnocenné. Bude to něco tak důležitého!“

Vesmírné vojsko bude šestou ozbrojenou složkou: po armádě, letectvu, námořnictvu, námořní pěchotě a pobřežní stráži. Dosud vesmír spadá pod různé útvary, nejvíc pod letectvo. To má na starosti třeba balistické rakety, navigační satelity GPS nebo sledování kosmického smetí, které se na oběžné dráze hromadí z vysloužilých družic. Nové vojsko potřebuje i rozpočet, jenže zatím to nevypadá, že by mělo v Kongresu podporu.

Navzdory zákazům?

Trump také vůbec nenastínil, co by mělo být úkolem vesmírného vojska, už v březnu ale vykládal vojákům, že vesmír je bojiště stejně jako země, vzduch a moře. Každopádně Spojené státy zavazuje Kosmická smlouva z roku 1967, kterou podepsaly všechny relevantní země. Mimo jiné ve vesmíru zapovídá zbraně hromadného ničení, na vesmírných tělesech včetně Měsíce pak zbraně vůbec. Neuspěly už další snahy na půdě OSN ve vesmíru zbraně kompletně zakázat, zejména kvůli odporu USA. Je tedy legální ozbrojovat kosmonauty, družice či rakety.

Kanóny a pistole s sebou...

* Například ruští kosmonauti s sebou tradičně berou pistole. Ne snad kvůli kosmickým pirátům, nýbrž proti vlkům a medvědům – přistávají totiž v sibiřské tajze.

* Sověti se také v minulosti pokoušeli vyzbrojit vesmírné stanice. Jen Saljut 3 (součást programu Almaz) zkoušel z modifikovaného leteckého kanonu v lednu 1975 vystřelit, a to když na palubě stanice nikdo nebyl – panovaly obavy z hluku a vibrací. Seznali rovněž, že zamířit znamená pohnout celou 20tunovou vesmírnou stanicí a ještě manévrovacími tryskami složitě vyrovnat zpětný ráz zbraně...

Družici sundá hacker

Pokud by na vesmírnou válku skutečně došlo, stejně by se bojovalo hlavně ze země, zejména balistickými raketami; komunikační či špionážní družice by také mohli zneškodňovat hackeři.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.