Seniory drtí drahá léčiva...Důchodce František Koplík (68): Platím si léky, na boty nemám! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. března 2024

Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav

Seniory drtí drahá léčiva...Důchodce František Koplík (68): Platím si léky, na boty nemám!

Důchodce František Koplík (68)
Důchodce František Koplík (68) (Foto Aha! – J. Nováček, ČTK a ara)

I několik tisíc korun měsíčně dají senioři za léky, které nutně potřebují k životu. Jenže už jim nezbývají peníze na další fungování. I když jsou tzv. ochranné limity na léky, po jejichž překročení se peníze vyplácejí, děje se tak až zpětně, a někteří pacienti kvůli tomu dokonce odkládají léčbu.

Omezit se musel i truhlář v penzi František Koplík (68). Ten vydá za léčiva měsíčně i pětinu svojí penze. „Mám transplantovanou ledvinu a vloni jsem překonal i rakovinu mízních uzlin,“ svěřil se Aha!. Se starobním důchodem ve výši 10 tisíc korun si tak nemůže příliš vyskakovat, když za zdraví doplácí i přes 2 tisíce. V tomto ohledu má trochu štěstí v neštěstí.

„Protože jsem transplantovaný, tak mám ze zákona nejdůležitější léky plně hrazené pojišťovnou,“ prozradil. Jak ale sám přiznává, kdyby mu nepomohly děti, jen těžko by vyšel. I kvůli tomu také začal zkoumat, kam si má pro léky zajít, jelikož jejich ceny nejsou v Česku sjednocené. „Nejlevnější jsou v nemocniční lékárně,“ vypozoroval. Doplácet tak musí za léky na tlak nebo ředění krve.

Do obchodu už nechodí

Truhlářský mistr, kterému koncem dubna po dlouhé nemoci zemřela žena, teď žije sám ve vlastním domku. Kvůli výdajům na léky se musel tvrdě uskromnit i v jídle nebo oblečení. Zeleninu, ovoce nebo králíky má naštěstí ještě z vlastních zdrojů. Občas mu pomohou sousedé či přátelé. „Určitě ale nechodím jako dřív do obchodu. Nové boty nebo oblečení nejsou na pořadu dne,“ postěžoval si. I přesto bere svůj osud statečně. „Žiju. A snad ještě nějakou dobu vydržím,“ tvrdí odhodlaně.

Tři stupně limitů na léky

Když důchodce či dítě překročí v takzvaných doplatcích na léky uvedený roční limit, pojišťovna jim přeplatek vrací.
1000 Kč – ochranný limit u dětí mladších 18 let a u lidí starších 65 let
500 Kč – ochranný limit u pojištěnců starších 70 let
5000 Kč – ochranný limit pro ostatní pojištěnce včetně invalidních důchodců

Patero problémů

1. Peníze zpátky nedostanou hned

I po překročení ochranného limitu musejí lidé dál platit doplatky. Peníze jim pošle pojišťovna zpětně složenkou. Má to ale háček. Je to jenom za čtvrtletí. Na to, co jim náleží, tak senioři čekají i několik měsíců. Řešení by mohlo přinést lepší fungování eReceptu, kde by lékárníci i pojišťovny v systému viděli, že pacient už přesáhl limit a nemusel by dál během roku platit nic.

2. Lidé odkládají léčbu

Ze strachu, že kvůli doplatkům na léky nebudou mít na jídlo, lidé odkládají návštěvu lékařů. „To se může projevit negativně na jejich zdravotním stavu a přinést druhotné náklady za sekundární zdravotní péči,“ řekla Aha! mluvčí České lékárnické komory (ČLK) Michaela Bažantová.

3. Konkurence lékáren

Jistým řešením, jak by lidé mohli ušetřit na doplatcích, je, aby byly na všechny léky ve všech lékárnách stejně. Této regulaci se ale brání ministerstvo zdravotnictví s tím, že by pacienti přišli o výhody plynoucí z konkurenčního boje. „Tam, kde lékárna nabízí pacientovi doplatek nižší nebo nulový, by se v případě zavedení pevných doplatků nemohl pacient k této slevě dostat,“ uvedla mluvčí rezortu Gabriela Štěpanyová. Na druhé straně jsou pak lidé, kteří buď nemají možnost obejít kvůli nižšímu doplatku více lékáren, třeba senioři, anebo mají v obci jen jednu.

4. Invalidní důchodci

Ochranné limity na léky nepamatují nijak na invalidní důchodce – je pro ně stejný jako pro běžného dospělého občana. „Argumentem pojišťoven je, že invalidní důchody jsou proměnlivé a že administrace této kategorie je složitá,“ zlobí se Michaela Bažantová z ČLK. Ministerstvo zdravotnictví ale nejspíš podpoří návrh, aby se i invalidům snížily limity.

5. Nezapočítává se vše

Do limitu se ale nezapočítává skutečný doplatek, který člověk v lékárně zaplatí, ale jen doplatek na nejlevnější přípravek na trhu s konkrétní účinnou látkou. Stává se tak, že člověk doplatí třeba i několik set korun, ale do limitu se započte nula. Lékař mu totiž třeba kvůli možným vedlejším účinkům nepředepsal nejlevnější lék, ale ten, který se pro něj lépe hodí.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.