Netradiční dopravní značení může být pro řidiče překvapením: Pozor sysel! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Netradiční dopravní značení může být pro řidiče překvapením: Pozor sysel!

Značka upozorňující na výskyt syslů je povolená.
Značka upozorňující na výskyt syslů je povolená. (Foto Aha! – Jiří Čada a KÚ Vysočina)

Pozor, sysel! Jediná dopravní značka v celém Česku u Mohelna na Třebíčsku nabádá řidiče, aby dali nohu z plynu a dávali pozor na přes cestu přebíhající hlodavce. A je platná, nejde jen o výmysl ochránců přírody.

V blízkosti Mohelnské hadcové stepi je kolonie syslů o počtu asi 80 chráněných zvířat, která se naučila chodit přes silnici za potravou. „Sysel preferuje stepní lokality s krátkou trávou, aby měl dobrý rozhled,“ vysvětlila Jana Nováková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství. V celém Česku těchto zvířat žije kolem tisícovky, převážně na letištích či golfových hřištích.


Už nejen kráva a jelen
Do nedávné doby jsme se na silnicích mohli setkat pouze se dvěma výstražnými značkami upozorňující na zvířata. Symbol jelena ve skoku upozorňoval na zvířata divoká a naopak krávy na domácí. „Od ledna 2016 se mohou používat i symboly jiných ohrožených zvířat,“ říká mluvčí policie Jana Kroutilová. Jejich umístění na vozovku má však svá pravidla, nemůže si ji vyrobit kdokoli. „Tyto dopravní značky jsou vydávané se souhlasem vlastníka či provozovatele komunikace a policie. Žadatel musí vždy doložit, že se jedná o ojedinělou lokalitu, kde například v důsledku migrace zvířat docházelo k častým nehodám,“ zdůraznila Kroutilová.

Kachny načerno
Značka upozorňující na přecházející kachny divoké od rybníka Peklo se objevila v Polné na Jihlavsku. „Každý rok končilo pod koly hodně káčat,“ chválí novinku jedna z místních obyvatelek. Je tu ale problém, značka není povolená. Výstražné navíc musejí být trojúhelníkové. „Předlohou nám byla australská značka Pozor, klokan. Vyrobili ji místní pracovníci hospodářských služeb. Nechtěli jsme absolvovat ono povolovací martyrium, a zatím nám to vychází,“ říká místostarosta Luboš Kousal.
Přečtěte si
koliaska
29. 6. 2022 • 19:48

Já teda dělala autoškolu skoro před dvaceti lety a všimla jsem si, že od té doby se ty dopravní značky trochu změnily. Ty základní jsou samozřejmě pořád stejné, ale za poslední roky se k nim přidaly nové, které jsem neznala. Teď nedávno jsem jednu takovou potkala a musela jsem si ji nakonec vyhledat na http­s://ww­w.do­prav­nizna­ceni­.com/ abych zjistila co znamená.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.