Legendární primář interny bohumínské nemocnice je starší než republika! Alois Blokša (100): Ordinoval jsem do 83 let | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 9. prosince 2022

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Legendární primář interny bohumínské nemocnice je starší než republika! Alois Blokša (100): Ordinoval jsem do 83 let

I když mu je přes sto let, je dlouholetý primář Alois Blokša v perfektní duševní kondici. Hůř se mu jen chodí.
I když mu je přes sto let, je dlouholetý primář Alois Blokša v perfektní duševní kondici. Hůř se mu jen chodí. (Foto Aha!: Karel Janeček)

 Narodil se za Rakouska-Uherska, je o necelý rok starší než Česká republika. Dlouholetý primář bohumínské interny Alois Blokša (100) je sice už na odpočinku, přesto se stále vzdělává a práce v nemocnici mu nesmírně chybí.

Celoživotní fanda fotbalového Baníku Ostrava se narodil ve Štramberku. „Bylo to pod vápenkou, mí rodiče sloužili u fabrikanta. Prošel jsem pak tamní jednotřídkou a gymnáziem v Příboře. Tam jsem se potkal s mou ženou,“ začíná vyprávět legenda nemocnice Bohumín.

Nemoc maminky
Pro medicínu se rozhodl kvůli nemoci své maminky, která trpěla nesnesitelnými bolestmi břicha, a on se shlédl v mistrovství místního felčara. „Poskytovat úlevu od bolesti lidem jsem se rozhodl i já,“ říká. Studium lékařské fakulty ale přerušila nacistická okupace.

„Byla to hrůza. Zatýkali lidi, gestapáci chodívali po špitále. Vyslýchali nás, zda nedáváme vězňům pít a jíst, to tvrdě trestali. Odporná byla a je každá válka,“ pokračuje tehdejší praktikant. Lékařem se stal až po osvobození. Promoval v lednu 1946.Šéf interny
I když nebyl komunista, vybrali jej soudruzi v roce 1950 jako šéfa interního oddělení v Bohumíně. Byli tam jenom dva lékaři na 90 pacientů. „Neměli jsme žádné vybavení, legrace to nebyla. Ale zvládli jsme všechno,“ usmívá se uznávaný primář.
V bohumínské nemocnici pak pracoval téměř 35 let. Do důchodu odešel v roce 1984. Medicíně zůstal věrný i v penzi. „Zaskakoval jsem v ambulancích v Bohumíně a Ostravě. Končil jsem v až osmdesáti třech letech v ordinaci civilizačních chorob,“ říká. Dodnes však studuje odbornou literaturu. „Pracoval jsem, pracoval, najednou je mi sto let. Ani jsem se nechtěl dožít stovky. Moc mi chybí práce,“ vyznal se celoživotní lékař. Dodnes je soběstačný, vyzařuje z nej nezdolný optimismus a pozitivní energie.

Víte, že...
...internista Alois Blokša oslaví 14. července již 101. narozeniny?
...působil jako specialista na léčbu tuberkulózy, diabetu a nemocí srdce?


Život v číslech
*69 let byli spolu s manželkou Ludmilou, zemřela 20. května 2012 dva měsíce před 70. výročím svatby.
*103 let se dožila sestra pana primáře Pavla Cupáková (†103).
*2 děti měli spolu s manželkou. Má tři vnuky, šest pravnuků a jednu prapravnučku. Dcera Šárka (73) je lékařkou, stejně jako jeden vnuk. Syn Radim (64) je inženýr.Přečtěte si
bobou
10. 4. 2018 • 08:31

Takovýto lidé se dnes již snad ani nerodí. Pokora, chuť pomáhat za jakýchkoliv situací a uzdravovat druhé to bylo krédo této generace lékařů. Je velká škoda, že postupně odcházejí. Neříkám, že se mezi dnešními mladými lékaři nenajde pár takovýchto výjimečných lidí. Ale dnes se bohužel vše točí hlavně kolem peněz a to není dobře..

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.