Koupačka v mexických cenotes, jeskyních, kam Mayové svrhávali své oběti!
Doma skočíte do rybníka, řeky nebo do zatopeného lomu. Tak si představíte parádní přírodní koupání. V Mexiku na Yucatanu to mají ale jinak, tam prostě hupnete do obrovské zatopené díry v zemi, do tzv. cenotes. Je to divočina, magie, adrenalin, tisíce tajemných jeskyní zároveň slouží jako koupaliště.
Když vás už omrzí přelidněné karibské pláže, stačí popojet ke »svatým studním«, tisícům krasových závrtů, jeskyní s propadlým stropem. Jsou to prostě takové malé Macochy. Propasti, z nichž si Mexičané udělali stylové plovárny. Jejich mayští předci je nicméně považovali za portály do onoho božského světa. Ale dost řečí, pojďme si do podsvětí skočit…
JUMP! NEDÁ SE COUVNOUT
To, co zdálky vypadalo neškodně, se z okraje propasti jeví jako holá sebevražda. Takových osm deset metrů k vodní hladině a nikde žádný plavčík, natož snad odpovědný zřízenec, který by vám řekl, kam se postavit a jak skočit. To obstarali až lidi kolem. Když se autor článku ve Valladolidu poprvé rozběhl a před finálním krokem do prázdna zase zabrzdil, křikl kdosi z přihlížejících „Jump!“ a povel, kterému každý rozumí, roznesla ozvěna jeskyně takovou razancí, že už nešlo couvnout. Pak přišlo jen svištění větru kolem uší, zaťaté zuby, aby ven neunikl sebemenší projev křiku uvnitř hlavy, a za dvě vteřiny náraz do hladiny, až voda odhrnula oční víčka a dostala se pod čočky. Dobře, dalo se tam sejít i po schůdcích, ale ten vítězný pocit po dopadu stál za to.
OSM TISÍC MODRÝCH OK
Jestliže původní indiáni věřili, že cenotes – jak zní název těchto magických modrých ok napříč poloostrovem Yucatan – jsou komunikačními kanály k mayským bohům, a svrhávali do nich proto mladé panny a jiné cennosti coby oběti, pak dnes se v nich rochní jejich následníci a nelze říct, že by si taky nepřipadali jako v ráji: průzračná voda kolem dokola, tajemné krápníky visící z prastarých stropů a rybičky nebo želvy plující kolem ohromených návštěvníků. Poloostrov je těmito »dírami v zemi« prošpikovaný jako ementál, byť sýr není právě typický mexický artikl. Cenotes už ano. Jinde na světě nic podobného, alespoň v takovém množství, nenajdeme.
S trochou nadsázky lze říct, že kamkoli se na Yucatanu hnete, všude na nějakou narazíte: ať už v nitru džungle, nebo vedle rušné silnice uprostřed města, jako je ta ve Valladolidu popsaná v úvodu článku. Údajně jich je až osm tisíc, i když většina zůstává skrytá v hustém porostu, některé stále hluboko pod zemí. Karibská část Mexika za ně vděčí svému vápencovému podloží. Měkký materiál umožnil podzemním proudům během tisíců let vyvrtat v hornině spletitý systém toků a malých nádrží, jejichž stropy se v některých místech propadly. Za jedinečný povrch v této oblasti může podle některých zdrojů asteroid, který tam dopadl před miliony let.
NOV Ý REKORD
Zatímco na poloostrově nenajdete významnější řeky, potápěči nedávno nalezli propojení mezi dvěma hlavními jeskyněmi, což posunulo nyní 350kilometrový komplex Sac Actun na první místo mezi světovými podvodními systémy.
Celý článek najdete v tištěném Nedělním Aha!