Co o nových poslancích netušíte: Kdo přišel o obě nohy? Kdo vyhrál olympiádu? Kdo má na krku policii? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 5. března 2024

Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav

Co o nových poslancích netušíte: Kdo přišel o obě nohy? Kdo vyhrál olympiádu? Kdo má na krku policii?

Andrea Brzobohatá.
Andrea Brzobohatá. ( Petr Novotný, ara)

Zatím se neví, na jaké straně barikády jejich domovské strany skončí – zda ve vládě, nebo v opozici. Místo v Poslanecké sněmovně ale těmto novým poslancům nikdo neodpáře. Deník Aha! přináší životní příběhy některých z nich.

Andrea Brzobohatá (46, ANO)

Bojovnice bez nohou se chtěla zabít

Se šéfkou občanského sdružení No foot no stress Andreu se život nemazlil. Kvůli zákeřnému meningokoku přišla matka dvou dětí o nohy, do toho ji opustil partner, uvažovala dokonce o sebevraždě... Pak ale právě kvůli potomkům našla sílu bojovat nejen za sebe, ale také za lidi s podobným údělem, takže obavy, že by práci poslankyně nezvládala, Brzobohatá nemá. „Vůbec ne, je to pro mě výzva!!! A těším se na změny, které doufám dokážu prosadit,“ napsala Brzobohatá Aha!. Angažovat se chce v oblasti zdravotnictví. „U nás se děje hodně nesmyslných věcí a handicapovaní jsou dost opomíjení. Zdravý člověk si vůbec neuvědomuje, že to je vteřina, a v životě je všechno jinak,“ vysvětluje.

Dominik Feri (21, TOP 09)

Nejmladší poslanec ve Sněmovně

Když se číslo 36, poslední na pražské kandidátce TOP 09, student práv Dominik Feri, zašil za volební plentu, vidět z něj byl jen jeho typický afroúčes. Po volbách nejmladší poslanec české historie, jehož předkové pocházejí z Etiopie, skončil na neuvěřitelném druhém místě! Už předtím se ale stal nejmladším zastupitelem v Teplicích. Jeho popularitu mezi mladými si lze vysvětlit jeho aktivitou na sociálních sítích, podporuje legalizaci marihuany – ostatně jedna taková fotka Feriho s kouřem valícím se z pusy a cigaretou připomínající joint, koluje po internetu. I kvůli Ferimu už teď třeba znovu nekandidoval letitý poslanec TOP 09 František Laudát.

Martin Půta (46, STAN)

Hejtman s cejchem úplatkáře

Jméno šéfa Libereckého kraje v povolebním rozhovoru zmínil prezident jako ukázkový příklad toho, že i stíhaný šéf ANO Andrej Babiš by se mohl stát premiérem. „Martin Půta je trestně stíhán, a nejenže to nezabránilo jeho zvolení hejtmanem, ale nezabránilo to ani jeho zvolení poslancem,“ řekl prezident. Policie Půtu viní z přijetí úplatku 800 tisíc korun a zneužití pravomoci veřejného činitele. Toho se měl dopustit v souvislosti s chystanou rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Vinu přirozeně popírá. „Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si zvykl, že se na mě dívají jako na hajzla, co bere úplatky.“ řekl. Ve volbách ale Půta získal slušných 4,4 tisíce preferenčních hlasů.

Tereza Hyťhová (22, SPD)

Kráska mezi netvory

Je hodně pohledná a hodně mladá, učí děti na 1. stupni základní školy. Do Sněmovny však kandidovala na Ústecku za stranu s nálepkou extremistická – za Okamurovu SPD. V lednu nejmladší krajská zastupitelka v Česku varovala před uprchlickým zařízením v Předlicích na Ústecku. „Je to nejen bezpečnostní riziko, ale peníze, které se vynakládají na tyto islámské a další imigranty, chceme věnovat českým občanům,“ řekla tehdy Deníku. Proč se spojila právě s Okamurou a na co konkrétně se chce v parlamentu zaměřit, na to deníku Aha! už ale neodpověděla.

Ivan Bartoš (37, Piráti)

PhDr. Dredař, Ph.D.

Nemytí, dredatí a ze všeho toho hulení také permanentně zmaštění? Na šéfa Pirátů Bartoše sedí nejspíš jen ty dredy, kvůli vzhledu prý často mívá potíže s policií. „Z deseti mých záležitostí, co se mi stanou za rok, je sedm aspoň trochu negativních, že si (policisté, pozn. red.) neodpustí nějaký komentář,“ postěžoval si Bartoš pro Aha!. Přitom má doktorát v oboru informačních věd a ještě jeden titul za jménem. Piráti prosazují legalizaci marihuany, sám Bartoš ale prý už nehulí, sekl také s alkoholem. Piráty znovu kormidluje od loňského dubna, v eurovolbách v roce 2014 strana kandidovala neúspěšně, sám Bartoš ale tehdy dostal téměř 13 tisíc preferenčních hlasů, nejvíce v ČR.

Jakub Janda (39, ODS)

Doskočil až na druhou příčku

Při skoku na lyžích je jeho styl jedinečný, žádnému druhému skokanovi se prý Jakub Janda při letu nepodobá. „Tak nikdo neskáče. Leží mezi lyžemi a dělá krásné telemarky. Není tam žádná chyba,“ řekl o něm skokan Jiří Parma. Nevýhodou Jandova stylu je, že skokana brzdí, zejména při silnějším protivětru. Do Sněmovny se ale vítěz Světového poháru 2006 vřítil právě jako vichr, ze čtvrtého místa Moravskoslezské kandidátky ODS přeskočil díky preferenčním hlasům na druhé. Milovník motorek má ale smůlu v lásce – před časem ho opustila krásná manželka Lucie se synem (7).

Milan Hnilička (44, ANO)

Chce bojovat za podporu sportu

Není to sice plamenný řečník jako Winston Churchill, na únorovém sjezdu ANO přesto bývalý špičkový hokejový brankář Milan Hnilička svým projevem snad každého zaujal. Mluvil totiž o tristní situaci ve financování sportu. „Stát se přestal sportu věnovat,“ tvrdil delegátům. Podle něj je sport hluboce podfinancovaný. Na začátku, těsně po revoluci chtěl hrát v zámořské NHL, souzeny mu ale byly v Americe jen nižší soutěže. Kariéru profesionálního hokejisty ukončil olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa před šesti lety. Dnes se věnuje manažerování reprezentace sedmnáctiletých, po sobotě je také poslancem.

Václav Klaus ml. (48, ODS)

Nohama napřed ho nevynesli

Ve volbách získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů – 22 614. Jeden z kroužků Václavu Klausovi mladšímu dal i jeho otec a hrdě se k tomu přihlásil. Hned po vyhlášení výsledků ale bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG napochodoval do štábu ODS a slavící straníky zpražil, že „na to, že vládla nejhorší vláda v historii a my jsme poskočili z osmi procent na 11, tak to světoborná sláva není,“ a vyrazil zapíjet svůj úspěch do baru v centru Prahy. Prý ale decentně. „Nečekám, že mě tady v pět ráno vynesou nohama napřed,“ stihl ještě říct reportérům. Přestože se Václav Klaus mladší narodil s postižením tváře, o pěkné ženy nouzi neměl. S první ženou Kamilou má tři děti, se současnou ženou Lucií vychovává dceru.

Miloš Zeman o digitálních volbách a Pirátech ve Sněmovně.
Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.