Bojovník Patrik (8): Měl být ležák...už ale chodí s chodítkem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 20. května 2024

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Bojovník Patrik (8): Měl být ležák...už ale chodí s chodítkem

Patrik se svou maminkou.
Patrik se svou maminkou. (Foto Aha! – Robert Klejch)

Stále překvapuje lékaře! Patrik Chovančík (8), který má kvůli vzácné vývojové vadě zcela hladký mozek, měl být doživotní ležák. A teď ujde část cesty sám jen s chodítkem.

Mozek zdravého člověka je zvrásněný desítkami záhybů. U pacienta s lissencefalií se záhyby nevyvinou, mozek je hladký. Diagnóza znamenala pro Patrikovy rodiče šok. Zvláště, když jim lékaři řekli, že jejich syn nebude nikdy mluvit ani se hýbat. Měl být kompletní ležák. Rodiče se ale nevzdali, začali s Patrikem rehabilitovat. Vyzkoušeli i hipoterapii, tedy jízdu na koni, nebo zdravotní plavání.

A výsledky se dostavily.
Patrik začal vnímat svět kolem sebe a používat jednoduchá slova. „Náš neurolog nám řekl, že za celou svou kariéru měl v péči jen dvě další děti se stejnou diagnózou, ale ty na tom byly podstatně hůře. Patrik zatím dokázal pana doktora při každé návštěvě překvapit tím, co zase zvládl,“ říká maminka Dana (31).

Velký pokrok

Patrikův stav výrazně zlepšují moderní metody neurorehabilitace v tzv. kosmickém oblečku a na stroji lokomat. Když o něm před rokem vyšel v deníku Aha! první článek, dokázal statečný chlapeček udělat s chodítkem jen pár kroků, a ještě ho musela jistit maminka.

„Aktuálně ujde s přestávkami až čtyři sta metrů a zlepšuje se,“ popisuje Patrikova máma. „Dříve jsme stále poslouchali, že co se nenaučí do tří let, nebude umět nikdy. Ale Patrik dělá malé pokroky stále. Možná je načase změnit způsob, jakým se o dětech s postižením přemýšlí,“ dodává Dana, která doufá, že jednou bude Patrik chodit úplně sám.

Co je intenzivní neurorehabilitace?

„Neurorehabilitace využívá tzv. plasticity mozku, tedy jeho schopnosti osvojit si stálým opakováním správné pohybové vzorce,“ vysvětluje Jarmila Zipserová, primářka pražské kliniky Axon. »Kosmický obleček« je speciální korzet, který pomocí opěrného systému dokáže tělo dítěte udržet v té správné pozici. Lokomat je pak stroj, který s pacientem sám »chodí«.

Můžete Patrikovi pomoci dál překvapovat lékaře?

Intenzivní neurorehabilitaci zatím nehradí zdravotní pojišťovny. Přispět můžete transparentní účet 2200739204/2010. Do zprávy pro příjemce napište: Patrik Chovančík.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.