Pejskaři POZOR: Nenechte se olizovat, můžete se nakazit!

Zná to většina pejskařů – k nadšenému přivítání páníčka přece patří pořádné olíznutí obličeje. Jenže pozor, tahle pusa s jazykem může být i pořádně nebezpečná. V psích čumácích se podle vědců skrývá velké množství infekcí.
Je pravda, že psí sliny mají jistý antibakteriální účinek – ostatně proto si (nejen) psi lížou rány. A dříve lidé věřili, že může psí olíznutí pomoci i jejich zraněním. Ale daleko spíše se takto od chlupáčů přenese nějaká choroba. Hlavně proto, že psi jsou podle expertů docela »prasata«.
„Třeba prohrabávají odpadky. A zatímco my se zdravíme letmým polibkem na tvář, psi si olizují zadky,“ upozorňuje americký veterinář Marty Becker.
„Psi tráví půl života s čumáky ve špinavých zákoutích i nad výkaly jiných psů, jejich čenichy jsou plné bakterií, virů, mikroorganismů všeho druhu,“ přitvrzuje pak profesor virologie z Univerzity královny Marie, John Oxford.
Pozor na obličej
„Když se psí sliny dostanou do kontaktu s neporušenou kůží zdravého člověka, je velice nepravděpodobné, že by to dělalo nějaké potíže,“ tvrdí Leni Kaplan z veteriny Cornellovy univerzity deníku New York Times.
Ale horší je to v případě zmiňovaných ran a také obličeje: sliznice v nose, ústech a očích daleko snáze absorbují jakékoli patogeny. Přenos vážnějších chorob je vzácný, ale nelze ho vyloučit.
Bylo pár vážných případů, za které mohl právě neopatrný kontakt se psy. A je tu ještě prostší riziko – i kdyby vás pes nenakazil, nemusí mít na nějaké vynucené líbání vůbec náladu a prostě vás rafne.
Doporučení odborníků
Tohle rozhodně nezanedbejte!
*Pes (i vy) musíte mít všechna důležitá očkování.
*Noví mazlíčci musí jít na odčervení, vše pak v pravidelných intervalech opakujte.
*Nenechte je hrabat se v exkrementech.
*Myjte si ruce mýdlem – pravidelně a pořádně.
Co můžete od mazlíka chytnout?
Škrkavka – je nebezpečná jen pro štěňata, u člověka může způsobit larvální toxokarózu, totiž záněty v očích či vnitřních orgánech
E. Coli – některé nebezpečné kmeny vyvolávají průjmy, zvracení a dehydrataci
Campylobacter – způsobuje zažívací potíže podobné salmonelóze; např. nejčastější příčina otravy jídlem v Británii
Pasteurella – rod bakterií, z nichž některé způsobují drůbeží choleru. Jiné žijí běžně v tlamách psů a koček a nic jim nedělají, ovšem člověku mohou způsobit zánět podkoží a kloubů, vedoucí až k abscesům či třeba meningitidě
Dermatofytóza – svědivé onemocnění kůže způsobené mikroskopickými houbami
Capnocytophaga Canimorsus – bacil, který běžně žije ve slinách psů a neškodí. Ovšem citlivým lidem (starším, alkoholikům či třeba HIV pozitivním) může způsobit nejrůznější záněty a odumírání tkání vedoucí až k selhání orgánů, ba ke smrti