Každá houba pod svým stromem: Sezóna je tady! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 23. září 2023

Svátek slaví Berta, zítra Jaromír

Každá houba pod svým stromem: Sezóna je tady!

Tomík (7), Viky (11) a Kačka (13) s nasbíranými hříbky.
Tomík (7), Viky (11) a Kačka (13) s nasbíranými hříbky. (Facebook)

Vědecky se tomu říká »mykorhiza«, symbióza houby a stromu. Znamená to, že určitý druh stromu hostí na svém kořenovém systému části podhoubí, které mu umožňuje snazší příjem živin z půdy. Strom na oplátku poskytuje houbě organické látky. Užitek z toho mají oba, ale i houbaři. Je třeba jen vědět, která houba ke kterému stromu patří.

Hřib hnědý
Říká se mu i poddubák, panský hřib nebo pančák. Najdeme ho od června do listopadu zejména ve vysokých borových lesích, v tzv. okách – mechových nebo zatravněných plochách. Má výbornou chuť.

Hřib smrkový
Je třeba ho hledat ve smrčinách, i těch nízkých a hustých. Daří se zejména tam, kde je vysoká vrstva spadaného jehličí a kde místo jeho růstu prozradí bílý kroužek velikosti koruny. O to větší překvapení pak čeká po »vydloubnutí« celé velké houby.

Příkladem může být i hřib dubový >>>

Kozák březový
Druhy bříz si nevybírá, tam, kde je vlhko, roste vždy a velmi často ve skupinách i několika desítek hub. Najdeme ho od května do října.

Křemenáč osikový
Kde se na okraji lesa najde skupina osik, tam roste i tahle vynikající jedlá houba. Nedá se s žádnou jinou splést a najdeme ji od května do října.

Klouzek strakoš
Aromatická, nažloutlá houba se slabou vůní pryskyřice roste v koloniích od července do listopadu a nevadí jí ani slabší mrazíky. Hledáme ji hlavně pod borovicemi na písčitých půdách.

Liška obecná
Nacházíme ji od června do října v listnatých i jehličnatých lesích. Spolehlivě se vyskytuje hlavně pod borovicemi, smrky a buky, kde často vytváří neuvěřitelně početné skupiny.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.