Každá houba pod svým stromem: Sezóna je tady!
Vědecky se tomu říká »mykorhiza«, symbióza houby a stromu. Znamená to, že určitý druh stromu hostí na svém kořenovém systému části podhoubí, které mu umožňuje snazší příjem živin z půdy. Strom na oplátku poskytuje houbě organické látky. Užitek z toho mají oba, ale i houbaři. Je třeba jen vědět, která houba ke kterému stromu patří.
Hřib hnědý
Říká se mu i poddubák, panský hřib nebo pančák. Najdeme ho od června do listopadu zejména ve vysokých borových lesích, v tzv. okách – mechových nebo zatravněných plochách. Má výbornou chuť.
Hřib smrkový
Je třeba ho hledat ve smrčinách, i těch nízkých a hustých. Daří se zejména tam, kde je vysoká vrstva spadaného jehličí a kde místo jeho růstu prozradí bílý kroužek velikosti koruny. O to větší překvapení pak čeká po »vydloubnutí« celé velké houby.
Příkladem může být i hřib dubový >>>
Kozák březový
Druhy bříz si nevybírá, tam, kde je vlhko, roste vždy a velmi často ve skupinách i několika desítek hub. Najdeme ho od května do října.
Křemenáč osikový
Kde se na okraji lesa najde skupina osik, tam roste i tahle vynikající jedlá houba. Nedá se s žádnou jinou splést a najdeme ji od května do října.
Klouzek strakoš
Aromatická, nažloutlá houba se slabou vůní pryskyřice roste v koloniích od července do listopadu a nevadí jí ani slabší mrazíky. Hledáme ji hlavně pod borovicemi na písčitých půdách.
Liška obecná
Nacházíme ji od června do října v listnatých i jehličnatých lesích. Spolehlivě se vyskytuje hlavně pod borovicemi, smrky a buky, kde často vytváří neuvěřitelně početné skupiny.