Úroda je letos menší: Brambory zdraží! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 11. srpna 2022

Svátek slaví Zuzana, zítra Klára

Úroda je letos menší: Brambory zdraží!

Brambory budou letos levnější...
Brambory budou letos levnější... (Foto Aha! – Jiří Čada)

Čím hloupější sedlák, tím větší brambory. Tak praví lidová moudrost. Jenže letos zřejmě i ten nejzabedněnější farmář sklidí podstatně menší hlízy. Úroda bude zkrátka podle odhadu statistiků nižší. A bude se to týkat i obilí. Zdraží tedy brambory a pečivo?

„V porovnání s loňskou velmi dobrou sklizní se podle prvních odhadů čeká o 785 tisíc tun obilovin méně,“ uvedl Český statistický úřad. Sklizeň by tak měla hlavně kvůli nepříznivému počasí zaostat o více než 3 % za průměrem posledních pěti let. Propad bude i o brambor.

Máme si tedy připravit peněženky? Nejspíš ano, připouští Miloslav Chlan z Českého bramborářského svazu. „Už to ani netipuji na průměrnou úrodu, bude podprůměrná,“ řekl Aha. Pěstitelé by podle něj mohli prodávat kilo brambor o korunu až dvě dráže.

Záleží na Unii
Podle zemědělského analytika Petra Havla drahota či láce ani tak nezáleží na tom, jestli je v Česku neúroda nebo snad nadúroda nějaké zemědělské plodiny. Jsme tak malou součástí EU, že to nemůže ovlivnit tvorbu cen. „Jenže letos ceny obilí mírně rostou v rámci EU. A podle skutečného výsledku sklizně, která teprve v zásadě začíná, mohou růst ještě dál nebo se zastaví,“ připomíná Havel.

Podle něj ale cena suroviny hraje daleko větší roli, pokud jde o obilí a pečivo, než je tomu u brambor. Při pekárenské výrobě se na pravděpodobné zvýšení cen projeví spíš růst dalších nákladů na výrobu. „V případě brambor, pokud jsou jen očištěné a zabalené, hraje cena suroviny větší roli,“ vysvětluje Havel. Je ale prý třeba vidět, jaká je situace nejen v EU, ale také na Blízkém východě, odkud se do ČR brambory také dováží.

Chleba o desetinu
Sečteno a podtrženo. „Ceny pekárenského zboží i brambor podle všeho na podzim porostou, a to i kvůli nižší sklizni v okolních zemích, přičemž na ceně brambor se to projeví více.

Pekárenské zboží tak může podražit, nejvýš ale o 10 %. Ceny konzumních brambor mohou vzrůst o pětinu nebo i ještě více,“ říká Havel.
Vše se ale podle něj může hodně rychle měnit v závislosti na lokalitách, kde budou brambory sklízeny a na počasí.

Mluvčí statistiků Petra Báčová: Už nyní platíme víc
„Kilo brambor stálo v květnu bezmála 17 Kč, což je o 5 Kč víc než před dvěma lety. Rovněž chléb i bílé pečivo za poslední tři roky podražily. A to navzdory poklesu cen mouky. Letos v květnu stál kmínový chleba bezmála 25 Kč, což je o 2 Kč víc než v roce 2015.

Světlý toustový chleba podražil průměrně o 4 Kč. Zvýšení cen se projevilo hlavně u bílého pečiva. Za kilo podle aktuální cenové statistiky platíme skoro 46 Kč, tedy o 7 Kč víc než před dvěma lety. Nedá se ale říct, že rostou ceny veškerého pečiva. Levnější je třeba světlá francouzská bageta, máslový koláč z kynutého těsta nebo kobliha.“

Za co si také připlatíme
Maso
Sucha způsobila, že vyroste málo krmiva pro zvířata. Tyto vyšší náklady mohou zvednout cenu masa. U vepřového to může způsobit i případné rozšíření afrického prasečího moru od divočáků do chovů.
Jablka
Kvůli suchu se rovněž očekává menší výnos, ale jestli to zvedne ceny, se podle ovocnářů uvidí až v srpnu. Ceny meruněk či jahod, kterých se urodilo také méně, nijak nevzrostly.
Máslo
Už nyní vyšponované ceny másla mohou ještě stoupnout. To má několik příčin. Šlechtitelé se v minulých desetiletích snažili snížit obsah tuku v mléce, jak si žádali zákazníci. Tato vlna ale opadla a znovu se chtějí tučnější jogurty či místo margarinu pravé máslo. Toho je ale nedostatek. Navíc v létě krávy obecně méně nadojí.

Přečtěte si
anezat
11. 7. 2017 • 11:04

zadnice
11. 7. 2017 • 09:48

A co u nás nezdraží???

stařec
11. 7. 2017 • 07:13

A ono těch brambor,obilí,ovoce atd. po zražení přibude?!?! Není to nic jiného než odíráni lidí hnusným KAPITÁLEM !!!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.