Velký letní test křovinořezů: Když vám tráva přerůstá... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. července 2024

Svátek slaví Jakub, zítra Anna

Velký letní test křovinořezů: Když vám tráva přerůstá...

Křovinořezy
Křovinořezy (Foto ara)

K nepostradatelné výbavě majitele pozemku patří i křovinořez. Je nezbytným pomocníkem, pokud musíte udržovat například svažité terény, nerovné pozemky, či špatně přístupné plochy s nálety dřevin. Pak se bez tohoto stroje neobejdete. Dobře se uplatní i tam, kde není čas na pravidelné sekání a tráva často přerůstá. Výrazně usnadňuje práci i při obsekávání u plotů, stromů, nebo obrubníků.

Jak jsme testovali
K testu jsme zvolili modely s objemem motoru kolem 25 cm³, které jsou určeny pro hobby použití. Všechny testované křovinořezy jsou osazeny benzínovými dvoutaktními motory. Modely jsme vyzkoušeli při práci, a to jak na trávě se strunovou hlavou, tak i v náročnějších porostech s ocelovým kotoučem. V praktickém testu jsme se soustředili především na celkovou ergonomii, úroveň vibrací, snadnost ovládání a doplňkovou výbavu, které zajišťují komfort pro obsluhu.
V technických parametrech jsou uvedeny hodnoty deklarované výrobcem, hmotnost stroje je bez náplně, nástroje a jeho krytu.

1. místo

Oleo-Mac Sparta 250 T (Mountfield) cena: 6 490 Kč

Motor: 2-takt
Objem: 25,4 cm³
Výkon: 0,8 kW
Hmotnost: 6 kg
Záruka: 2 roky


V testu si tento model poradil jak se sekáním hustší trávy při použití strunové hlavy, tak i s likvidací slabých náletových dřevin a silnějších plevelů třízubým kotoučem. Po zahřátí šel motor dobře do otáček a držel je i při vyšší zátěži. Vibrace při práci byly nízké. Kryt nože je vhodně tvarován a nezachytává o terén, pro použití strunové hlavy je určen nástavec s ořezávačem. Antivibrační prvky zde tvoří gumový blok mezi trubkou náhonu a motorem, a navíc další gumový blok pod řídítky. Tvarovaná řídítka umožňují obsluze pohodlnou práci a snadné vedení. Motor křovinořezu je vybaven molitanovým vzduchovým filtrem, který je přístupný bez použití nářadí. Stroj dobře startuje, vybaven je palivovou pumpičkou a sytičem. Palivová nádrž je průhledná. Součástí základní výbavy je jednoramenný popruh, třízubý nůž a poloautomatická strunová hlava.

Výhody: dobře akceleruje a neztrácí výkon, pevná hřídel náhonu, dobrá ergonomie, vzduchový filtr dostupný bez nářadí
Nevýhody: nastavení řídítek s pomocí nářadí
Hodnocení: vítěz testu

2. místo

Stihl FS 56 (Stihl-Inwer) cena: 8 490 Kč

Motor: 2-takt
Objem: 27,2 cm³
Výkon: 0,8 kW
Hmotnost: 5,1 kg
Záruka: 2 roky

Vyvážený a snadno ovladatelný model, v základu osazený dvouzubým kotoučem. Motor má dostatečný výkon a jde dobře do otáček, které neztrácí ani při zatížení. Bezproblémově startuje studený i zahřátý, čemuž napomáhá poloautomatický sytič a palivová pumpička. Start zde není odlehčený. Při práci samotné obsluha stroje nepociťuje nadměrné vibrace, ač zde nejsou instalovány antivibrační prvky v podobě gumových bloků, či pružin. Větší vibrace, znatelné v přechodových otáčkách, způsobuje spíše ohebná hřídel náhonu. Sekání drnovitějšího terénu dvouzubým kotoučem není úplně ideální a je potřeba se několikrát vrátit na stejné místo. Vzduchový filtr je plstěný a přístupný pouze s použitím nářadí. Příliš dobře není vyřešena ergonomie pravé ovládací rukojeti. Je příliš stočená a poloha ruky při práci není přirozená. Součástí dodávky stroje je dvojzubý kotouč, poloautomatická strunová hlava a jednoduchý ramenní popruh.

Výhody: dobře seká, v zátěži neztrácí otáčky, snadné ovládání, v balení i strunová hlava
Nevýhody: filtr přístupný s použitím nářadí, ohebná hřídel náhonu, horší ergonomie ovládací rukojeti
Hodnocení: velmi dobrý

3. místo

Dolmar MS 25 U (Bono nářadí, eshop) cena: 7 642 Kč

Motor: 2-takt
Objem: 25 cm³
Výkon: 0,75 kW
Hmotnost: 4,9 kg
Záruka: 2 roky

Přestože na první pohled vypadá tento stroj robustně, tak je lehký a snadno ovladatelný. Na rozdíl od ostatních testovaných modelů má jednoduše nastavitelná řídítka pomocí rychloupínací páky a navíc je vybaven více antivibračními prvky – gumovým blokem pod držákem řídítek a pružinami mezi motorem a prodlouženým držákem řídítek. Při práci jde ochotně do otáček, ale při vyšší zátěži již trochu ztrácí na výkonu a obsluha musí více stroji vyhovět a zpomalit. Vibrace má při práci spíše menší. Kryt nástroje je universální a ve spojení s vymezovací podložkou jej lze použít jak při sekání se čtyřzubým kotoučem, tak i se strunovou hlavou. Ta není součástí dodávky, je možné ji přikoupit. Stroj bezproblémově startuje, vybaven je palivovým balonkem a mechanickým sytičem. Molitanový filtr lze demontovat bez nářadí.

Výhody: lehký stroj, snadný start motoru, dobře jde do otáček, nastavení řídítek a přístup ke vzduchovému filtru bez použití nářadí, více antivibračních prvků
Nevýhody: při větší zátěži ztrácí výkon, ve výbavě není strunová hlava, dlouhý popruh nelze více zkrátit, tuhá páčka plynu
Hodnocení: dobrý

4. místo

McCulloch B28 B (Hobby centrum Radotín) cena: 5 989 Kč

Motor: 2-takt
Objem: 28 cm³
Výkon: 0,8 kW
Hmotnost: 5,4 kg
Záruka: 2 roky

Stroj s ohebným náhonem, konstrukčně velmi podobný testovanému modelu Husqvarna. Jedná se o poměrně lehký stroj s jednoduchým ovládáním. Dobře startuje studený i zahřátý s pomocí mechanického sytiče. Start je odlehčen. Zahřátý stroj jde při práci neochotně do otáček a je nutné postupné dávkování přidávání plynu. V pracovních otáčkách obsluha pociťuje znatelné vibrace a otáčky kolísají. Čtyřzubý kotouč není opatřen opěrnou miskou, pouze matkou a stroj se hůře vede. Navíc spodní část krytu nástroje je vysoká a drhne o zem. Vibrace zde netlumí žádné standardní antivibrační prvky (gumové bloky, či pružiny). Molitanový vzduchový filtr lze vyčistit bez použití nářadí. V základní výbavě obdržíte strunovou hlavu, čtyřzubý kotouč a jednoduchý zádový popruh.

Výhody: dobře startuje, dobrá ergonomie, filtr přístupný bez nářadí, v balení i strunová hlava
Nevýhody: vyšší vibrace, jde neochotně do otáček, bez antivibračních prvků – gumových bloků, či pružin, ohebný náhon, nezakrytovaný úhlový převod
Hodnocení: uspokojivý

5. místo

Husqvarna 128 R (Nářadí Profesional) cena: 7 290 Kč

Motor: 2-takt
Objem: 28 cm³
Výkon: 0,8 kW
Hmotnost: 5 kg
Záruka: 2 roky

Tento model nás překvapil, bohužel spíše negativně. Při sekání trávy, po kratším pracovním zatížení (cca po 10 minutách), přestal jít stroj do otáček, zcela ztratil výkon a nebylo možné pokračovat v práci. Pokus jsme po vychladnutí motoru několikrát opakovali, vždy se stejným výsledkem. Úhlový převod je kvalitně zakrytovaný a nedostává se tam tráva. Motor dobře startuje studený i zahřátý. Sytič je zde mechanický. Startování usnadňuje pomocná pružina. Základní výbava obsahuje čtyřzubý kotouč a automatickou strunovou hlavu. Univerzální kryt pracovního nástroje je dobře tvarován a u kotouče nechybí spodní opěrná miska pro snazší vedení v terénu. Pro zavěšení dvouramenného zádového popruhu je určeno plastové oko. Plstěný vzduchový filtr lze vyčistit bez použití nářadí.

Výhody: dobře startuje, dobrá ergonomie, filtr přístupný bez nářadí, v balení i strunová hlava
Nevýhody: po kratší práci ztráta otáček a výkonu, bez antivibračních prvků – gumových bloků, či pružin
Hodnocení: méně uspokojivýPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.