Pampelišky na trávníku často nepotěší, zato v kuchyni zazáří: Plevel nebo pomocník? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Pampelišky na trávníku často nepotěší, zato v kuchyni zazáří: Plevel nebo pomocník?

pampeliškový med
pampeliškový med (profimedia.cz)

Žluté hlavičky pampelišek vykukují snad z každého trávníku. Snad každá holčička z nich pletla věnečky, kluci zase pískali na stonky. Mnozí zahradníci ji mají za plevel. Tahle rostlinka je ovšem i velmi užitečná. Kořen čistí játra, mladé listy můžeme dát do salátu a z květů se připravuje sirup.

Pampeliškový med
Potřebujete: 365 květů pampelišky, 2 celé omyté chemicky neošetřené citrony, 2 kg pískového cukru
Postup: Omyté pampeliškové květy vložíme do většího hrnce a přelijeme 2 litry vody. Přivedeme k varu a povaříme 15 minut. Vše necháme do druhého dne vylouhovat. Poté květy vymačkáme nejlépe přes čisté plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájený citron bez pecek a cukr. Přivedeme k varu, promícháme a necháme vychladnout. Pak opět přivedeme k varu a vaříme tak dlouho, dokud není med dostatečně hustý. Horký plníme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme.

Pampeliškový sirup
Potřebujete: 200 pampeliškových květů, 1,5 l vody, 2 citrony, 1,5 kg pískového cukru
Postup: Květy zalijeme odměřeným množstvím vody a necháme do druhého dne vylouhovat. Potom je procedíme přes plátno, lehce vymačkáme, přidáme citrony, dobře omyté a nakrájené na kostičky, cukr, a za občasného míchání vaříme, až sirup mírně zhoustne. Teplý sirup nalijeme do čistých sklenic, uzavřeme víčky a uložíme v chladu a temnu.

Pampeliškový ocet
Potřebujete: 20 listů pampelišky, 10 květů pampelišky, vinný ocet
Postup: Květy a listy pampelišky vložíme do lahve s octem, uzavřeme a necháme odstát 12 dní na slunném místě. Každý den lahev protřepeme. Po 12 dnech ocet scedíme, staré listy a květy nahradíme čerstvými a vše opakujeme. Za dalších 12 dnů ocet přefiltrujeme, slijeme do čisté lahve a vložíme pár čerstvých listů. Tento ocet se přidává do koupele, omáhá proti kožním problémům.

Pampeliškové pesto
Potřebujete: 200 g mladého pampeliškového listí, 20 g vlašských ořechů, 50 g nastrouhaného sýru pecorino, 50 ml olivového oleje, česnek
Postup: Všechny ingredience rozmixujeme v mixéru. Aby si pesto zachovalo zelenou barvu, nenecháme ho zkvasit, ale napěchujeme do sklenice a vršek zalijte vrstvičkou olivového oleje – při uchování v lednici pak pesto nebude oxidovat a zůstane krásně zelené.

Jak si poradit s plevelem v trávníku čtěte ZDEPřečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.