Beáta Ostárková (31) z Ostravy: Přestala slyšet, přesto je lékařkou!

Narodila se s těžkou vadou sluchu a postupně přestala slyšet úplně. Ani postižení nezabránilo Beátě Ostárkové (31) vystudovat medicínu a stát se patoložkou.
„Pamatuji si, jak jsem sestře při našem společném večerním špitání v posteli říkala: Počkej, já ti nerozumím, musím si lehnout na druhé ucho. Nenapadlo nás, že by situace mohla být mnohem vážnější,“ vypráví mladá lékařka. Když byla ve druhé třídě, dostala virózu, po které najednou neslyšela nic.
Na foniatrii se ukázalo, že trpí středně těžkou nedoslýchavostí, která se zhoršuje. Protože se ale naučila sama od sebe odezírat, nikdo o jejím problému nevěděl. Beáta dostala speciální sluchadla, s nimiž zase začala trochu slyšet.
Život změnil seriálÚspěšně studovala gymnázium se zdravými vrstevníky, dokonce se naučila anglicky. Její budoucí kariéru určil seriál Komisař Rex. „Při jeho sledování mě fascinovala role patologa. Líbilo se mi, jak vždy přišel na něco stěžejního, co napomohlo k objasnění zločinu. Od té doby jsem chtěla být patologem.
Pouze jsem netušila, že je rozdíl mezi soudním lékařem, což byl případ patologa ze seriálu, a patologem jako takovým,“ směje se Beáta. Soudní lékař řeší zločiny, zatímco patolog zkoumá vzorky odebrané živým pacientům, aby určil jejich diagnózu.
Sluchadla nepomáhalaBeáta vystudovala medicínu a podařilo se jí získat místo patoložky v Ostravské nemocnici. Bohužel její vada se zhoršovala, dvakrát přestala slyšet a ani sluchadla jí nepomáhala. Když jí lékař navrhl implantaci kochleárního implantátu, rozplakala se. Necítila se na tak zásadní krok připravená. Ale když do třetice opět ohluchla a více jak dva měsíce se sluch nevracel, rozhodla se, že operaci podstoupí.
Zklamání po operaci
Po zavedení kochleárního implantátu přišlo zklamání. Beáta doufala, že uslyší hned. Trvalo však několik měsíců, než začala slyšet. „Největší překvapení pak bylo na dovolené v Chorvatsku. Poprvé jsem slyšela cikády. Dokonce mi začaly lézt na nervy,“ směje se Beáta.
Jak funguje implantát?
Vnější část kochleárního implantátu je umístěna za uchem. Tvoří ji mikrofon a procesor, který zpracovává zvuk. Pokud si ji Beáta sundá, je stále neslyšící. Vnitřní část implantátu se při operaci vkládá do vnitřního ucha a nahrazuje funkci šneka – kochley. Efekt operace je individuální. Některým pacientům pomáhá při odezírání, další díky němu slyší tak dobře, že mohou i telefonovat.