Švec Josef Hanák (72): Jára Cimrman českého obuvnictví! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. srpna 2022

Svátek slaví Ludvík, zítra Bernard

Švec Josef Hanák (72): Jára Cimrman českého obuvnictví!

Josef Hanák vymyslel biomechanickou obuv, kde je nožka jako ve vatě, i šestinohou stoličku
Josef Hanák vymyslel biomechanickou obuv, kde je nožka jako ve vatě, i šestinohou stoličku (Foto Aha! – Zdeněk Matyáš, archiv Josefa Hanáka)

Josef Hanák (72) pochází z rodu ševců, řemeslu se věnovali od 16. století. Jen on pracoval jako zásobovač v závodě na výrobu nábytku. Po roce 1989 ale zjistil, že ho povolání předků přitahuje stále víc. A tak na stará kolena přehodil výhybku směrem k verpánku. A v jeho dílně se rodí geniální vynálezy.

Někteří jej přirovnávají k Járovi Cimrmanovi, geniálnímu vynálezci a mysliteli, jenž to také neměl jednoduché. Ani jemu zprvu lidé moc nevěřili. Sice nechodí se svými výrobky pozdě jako Cimrman, ale jen těžko je ve větším prosazuje. A přitom, alespoň jak Josef Hanák říká, tolik pomáhají.

Návrat k tradici
Jak se vůbec vrátil k rodinné tradici? Vcelku jednoduše. Po sametové revoluci domácí výrobci krachovali, Česko zaplavil levný dovoz bot šitých horkou jehlou v Asii. Josef Hanák toho využil a ve výprodeji koupil šicí stroj. Usilovně přemýšlel, co v malé dílně bude vyrábět, chtěl se odlišit.  Zkoumal lidské tělo, zákonitosti chůze.

Až mu pod rukama vznikl model biomechanické obuvi, která nohu netrýzní a chodidlo je v botce tak, jak má být. „Vhodné postavení chodidla nohy pomáhá vzniku svalové hmoty, která drží kostru. A celé tělo na to pochopitelně reaguje,“ vysvětluje obuvník. A zatímco Cimrman vyrobil koniášky s hřeby dovnitř, šlágr olympiády v Londýně 1908, pan Hanák dělá botky, ve kterých je příjemně jako v pokojíčku. Vážně.

Nová konstrukce
Časem se dostal ke konstrukci obuvi, která zároveň spouští tzv. kinetickou energií. Ta se řídí zákonem působení maxima váhy těla za vydání minima energie těla a jeho opotřebení. Prostě kráčíte bez omezení, díky správné obuvi se cítíte, jako když jste naboso. Hanákova obuv má patentovanou biomechanickou vložku s jamkou pro palcový kloub, zabraňuje vybočování paty.

Její konstrukce umožňuje přirozený pohyb nártu při chůzi vzhůru o sedm milimetrů. Chodidlo není ve svěráku, právě naopak. Přemýšlivý obuvník vše spočítal a zakomponoval do návrhů. Výsledek? Jeho obuv vrací po staletí utlačované chodidlo k přirozenému pohybu. Propojí je s ostatními svaly, zajistí jejich okysličení a prokrvení, zlepší krevní oběh. To vše je podle Hanáka klíčem k dlouhověkosti.


Zlomil nad vámi ortoped hůl? Přijeďte!
Biomechanická obuv, uhlíková stélka, vložka s jamkou palcového kloubu, šestinohá posilovací stolička, projekty se zkoumáním účinku Hanákovy obuvi na hyperaktivitu školáků a pohodu těhotných žen. Patenty registrované v zámoří, Evropě i v Rusku ve spolupráci s vědci Masarykovy univerzity v Brně. To vše důchodce utvrzuje, že návrat k řemeslu předků byl správný.

V malé dílničce dává práci 18 lidem. Nepotřebuje reklamu, jezdí za ním lidé z celého Česka, nad kterými ortopedi zlomili hůl,. „Měl jsem tady 84letého pána s francouzskými holemi. Za půl roku přijel bez holí pro nové boty. Chodidlo je základ našeho zdraví. Pokud mu nedáme svobodu pohybu od dětství, naše tělo chřadne. Úplně zbytečně,“ tvrdí muž, který aspiruje na titul Jára Cimrman českého obuvnictví.


50 párů denně
Přesně tolik párů obuvi vyrobí denně Josef Hanák se svými zaměstnanci. Na cestě je ale automat na šití, poté denní výroba vzroste pět až sedmkrát.

Děkovný dopis od prezidenta
Experimenty Josefa Hanáka nedokázali konkurenti překousnout. Poslali na něj i Českou obchodní inspekci. Právě tehdy vyrobil pro prezidenta Václava Klause, který podstoupil operaci kyčle, polobotky a sportovní obuv. „Později od něj přišel děkovný dopis. Ředitel ČOI si jej dokonce nechal v prezidentské kanceláři ověřit. Pak nám dali pokoj,“ usmívá se už dnes Josef Hanák. Židle šestinožka
Procvičovací židle šestinožka, další Hanákův vynález. Je určena lidem, kteří nemohou ujít delší trasy, například zdravotně postiženým. Cvičení podporuje svalovou hmotu, dochází k jejímu prokrvování, což má pozitivní vliv na lymfatický systém. Nenáročné cvičení, do kterého není zapojena váha těla, rychleji napravuje špatnou motoriku. Člověk obuje cvičící nazouvák, napíná pokrčenou nohu o zeď a mírně se zhoupne. První měsíc udělá cvik na každou nohu 20 krát denně, později 40 krát denně.

Kdo je Jára Cimrman...
Jára Cimrman je univerzální génius z dílny pábitelů Jiřího Šebánka a Zdeňka Svěráka. Dokázal všechno, psal divadelní hry, inspiroval největší světové mozky své doby a sám vynalézal. Jenže měl tu smůlu, že s většinou svých výtvorů přišel na patentový úřad pozdě. A tak ho předstihnul Bell s telefonem, Nobele s dynamitem i Edison se žárovkou. Jára byl však dlouhé roky veřejnosti skryt, první zpráva o existenci tohoto velikána se objevila v roce 1966 v humoristickém pořadu (Nealkoholická) Vinárna U Pavouka Československého rozhlasu.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.