Překvapivé rozhodnutí soudu: Vybržďování kamionu přestupek! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Překvapivé rozhodnutí soudu: Vybržďování kamionu přestupek!

Stanislav B. u tachovského soudu.
Stanislav B. u tachovského soudu. (Foto Aha! – Zbyněk Schnapka, Martin Sekanina, Jiří Nováček, Jiří Hadač)

Jiní jdou za stejný čin do vězení. Stanislav B. (51) ale odcházel od soudu s úsměvem na rtech. Vybrždování kamionu, kterého se měl podle obžaloby dopustit, totiž prý není trestný čin, ale jen přestupek.

Incident se odehrál v prosinci 2015 na dálnici D5. Silničáři tady svedli dopravu do jednoho pruhu. Když začal řidič tiráku přejíždět do levého jízdního pruhu, Stanislav B. musel prudce brzdit. Když pak skončilo dopravní omezení, řidič osobáku kamion předjel a sešlápl před ním brzdu. Z rychlosti 114 km/h zpomalil na 76 km/h a došlo ke srážce.

Brzda místo plynu

„Všiml jsem si šílence, který na mě blikal světly, když jsem přejížděl do levého pruhu. Nechal jsem ho projet a vrátil jsem se zpět. Nepředpokládal jsem, že bude brzdit. Pak přišel náraz,“ uvedl řidič tiráku Radek L. „Spěchal jsem domů. Chtěl jsem stihnout dětem přečíst před spaním pohádku. Když jsem předjel kamion, chtěl jsem přidat plyn, ale současně jsem sešlápl i brzdu,“ hájil se Stanislav B.

Málo důkazů

„Žaloba neměla dost důkazů, aby verzi o omylu vyvrátila a prokázala, že obžalovaný sešlápl brzdu úmyslně,“ uvedla soudkyně Michaela Řezníčková, která kauzu předala k přestupkovému řízení. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce podal stížnost.

Tihle také vybržďovali

Aleš Trpišovský (48)
Trest: 2 roky podmínka, 7 let zákaz řízení
Šéf developerské společnosti v prosinci 2010 na dálnici D1se svým mercedesem vybrzdil během jedné jízdy dvě jiná auta. Druhé z nich kvůli tomu havarovalo. Jeho trest zrušila amnestie prezidenta Václava Klause.


Martin Novák (†38)
Trest: 6,5 roku, 10 let zákaz řízení
Pirát v srpnu 2013 vytlačil v Brně svým luxusním jaguarem dodávku s šesti lidmi na betonová svodidla. Původně dostal za pokus o vraždu 15,5 roků, ovšem vrchní soud mu trest snížil. Do vězení ale nenastoupil. Letos o Velikonocích se totiž upil k smrti a zemřel na selhání orgánů.

Luboš Lacina (43)
Trest: 5,5 roku, 7 let zákazu řízení
Manažer plzeňského Prazdroje v březnu 2010 za volantem superbu vytlačil mladou řidičku mazdy z dálnice D1 a ta po havarii v rychlosti až 130 km/h  přežila se svým přítelem jen zázrakem. Pirát dostal trest na 5,5 roku a po odpykání poloviny z něj byl z vězení na podmínku propuštěn. Sedmiletý trest zákazu řízení mu brzo vyprší.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.