Převážel 21 běženců ...měla to být splátka dluhu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 8. června 2023

Svátek slaví Medard, zítra Stanislava

Převážel 21 běženců ...měla to být splátka dluhu!

Roman T. (vpravo) si podle obžaloby Jakuba Š. najal.
Roman T. (vpravo) si podle obžaloby Jakuba Š. najal. (Foto Aha! – Jana Ulrichová a PČR)

Dvacet jedna Afghánců včetně dvou chlapců (oba 5) vezli v parném létě z Budapešti do Německa v namačkané v dodávce bez oken. U Loun s dvojnásobně přetíženým autem havarovali. Roman T. (41), který převoz podle obžaloby organizoval, a řidič Jakub Š. (31) teď za to stojí před soudem.

Jakub Š. se přiznal, nic jiného mu také nezbývalo, policisté ho u havarovaného auta zadrželi. Řekl, že Romanovi T. dlužil peníze, proto s převozem běženců souhlasil. „Slíbil mi, že mi tím můj dluh umoří, a ještě mi dá 1000 eur (27 000 Kč, pozn. red.),“ řekl. Odmítnout se prý bál, protože mu Roman T. vyhrožoval, což u soudu potvrdila i jeho partnerka. „Chtěl se schovat, pak ale řekl, že nás nebude vystavovat nebezpečí a raději pojede,“ uvedla.

Jeho společník, už 7krát trestaný Roman T., ale vše popřel. Tvrdil, že o běžencích nevěděl, s Jakubem Š. se prý domluvil jen na dovezení nábytku. Svědci, kteří včera u soudu vypovídali, to měli potvrdit. Jejich výpovědi ale působily tak nevěrohodně, že se státní zástupkyně rozhodla je prověřit. „Pokud se ukáže, že lhali, budou stíháni,“ řekla.

Nepustil je ani na záchod
Převaděči vezli běžence jako zvířata v nákladním prostoru auta o rozměrech 2,5 x 1,8 x 1,9 metru. Vyšetřovací pokus ukázal, že když si sedli na zem, byli namačkaní jeden na druhého. Po nehodě jeden z nich policistům řekl, že nemohli ani na záchod. Prý klepali na přepážku, řidič ale nezastavil.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.