Co tají muži a co nepřiznají ženy? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Co tají muži a co nepřiznají ženy?

 (Shutterstock)

Zatímco o rýmě se dokážeme často bavit celé hodiny a doslova se vyžíváme v popisování jejích příznaků, o mnohem závažnějších nemocech v drtivé většině případů nehovoříme. Nejenže se s nimi nesvěříme blízkým, ale nejsme často s to zajít s těmito problémy k lékaři. Ne vždy jde sice o život, ale zároveň není výjimkou, že jej mlčením riskujeme.

Nemoci jsou sice poměrně časté a bohaté konverzační téma, ale týká se to pouze některých. O spoustě potíží naopak zarytě mlčí i ti největší „hypochondři“, a to i před lékaři. Které choroby jsou stále tabu?

ZAKÁZANÁ PĚTICE

Silnou pětici potíží, o nichž se obvykle mlčí, představuje plynatost (chcete-li nadýmání), nadměrné pocení, hemoroidy, plísně nohou a inkontinence. Nadýmání je často způsobené mj. nedostatkem pohybu, tekutin či nevhodnou stravou obecně, ale pozor: Může být také známkou špatné funkce jater, žlučníku či žaludku, ale také karcinomu střev nebo vaječníků! Podobně pocení může být „jen“ doprovodným projevem stresu a objevuje se třeba také u žen v menopauze, ale opět může mít i závažnější důvod: být projevem zánětu v těle nebo prvním příznakem cukrovky, poruchy štítné žlázy či nádorového onemocnění. Hemoroidy, plíseň nohou či inkontinence sice nevěstí žádná smrtelná onemocnění, ale znepříjemňují každodenní život, omezují. Pomoci mohou samoléčitelské postupy – bylinky, volně prodejné léky apod., rychlejší konec potížím však určitě učiníte s pomocí lékaře.

TABU NĚŽNÉHO POHLAVÍ

Lze pak vytipovat další nemoci a potíže, o nichž nerady hovoří zejména ženy. Sem patří množství problémů, které mají vliv na vzhled těla a týkají se zejména intimních partií – kromě zmíněných plísní nohou (jen si představte, že by elegantní dáma u lékaře vyzula z drahých lodiček zapáchající nohu se zdeformovanými nehty!), inkontinence, plynatosti či hemoroidů je to padání vlasů, onemocnění zubů, projevy menopauzy, gynekologické problémy, ale stejně tak je děsí zhoršování zraku či sluchu, proto si ho nepřipouštějí a nemluví o něm.

CHLAPI VYTRVAJÍ

Ačkoli ženy se často se svým problémem svěří alespoň nejlepší kamarádce a nakonec lékaře obvykle navštíví nebo alespoň hledají alternativní cesty, jak se potíží zbavit, muži v sobě drží svá tajemství velmi často urputně až do konce, bohužel někdy tragického. V jejich případech hraje roli fakt, že by „doznáním“ ztratili na své mužnosti. Mezi nebezpečná tajemství tohoto druhu patří především onemocnění intimních partií – a nemusí se hned jednat o pohlavní nemoc, „stačí“ některé z kožních problémů. K lékaři zkrátka nepůjdou, i kdyby jim to způsobovalo značné utrpení. I u zdánlivě nezávažných potíží přitom může jít o pohlavně přenosné nemoci, takže jejich zamlčováním ohrožují i okolí.

INTIMNÍ POTÍŽE? NEEXISTUJE!

Obrovským tabu jsou nejen mužská inkontinence („muži přeci nerodí, takže tuto nemoc nelze ničím omluvit…“), ale zejména poruchy erekce a další intimní potíže, mezi které patří třeba předčasná ejakulace nebo neplodnost. U mužů je riziko tajnůstkářství skutečně obrovské. Víte například, že rakovina prostaty, která podle statistik postihuje 80 % mužů ve věku nad šedesát let, se projevuje právě inkontinencí, potížemi s močením, k nimž se mohou přidat bolesti v zádech nebo ztráta citlivosti a síly v dolních končetinách? Zatímco ženy zcela přirozeně pravidelně navštěvují svého gynekologa, viděli jste někdy muže, který by preventivně zašel na urologii?!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.