Za objev léčivé látky mohou sirotci. Na počátku bylo vejce!

Artritida, roztroušená skleróza a další chronická degenerativní onemocnění jsou stále nevyléčitelná, jejich průběh a postup umí dnešní medicína pouze mírnit. Užívání léků proti zánětu či bolesti však doprovázejí nežádoucí vedlejší účinky, a to tím závaznější, oč déle jsou tyto přípravky užívány. Nové možnosti dnes nabízí látka PEA.
O bjevení PEA (palmitoylethanolamid) má zajímavou historii, s níž jsou spojeni sirotci a vejce. V období po 2. světové válce řešili v Americe lékaři v dětských domovech nadměrný výskyt revmatické horečky. Přisuzovali to málo výživově hodnotné stravě svěřenců, za níž mohl nedostatek financí pro tehdy přeplněná zařízení. Sirotkům v ústavech na jídelníčku zcela chyběla vejce... Proti nim americké děti v rodinách konzumovaly až tři denně.

Žloutky a imunita
Když ústavy začaly sirotkům vejce pravidelně podávat, onemocnění se rychle podařilo vymýtit. Při rozborech vaječného žloutku pak chemici objevili a izolovali látku PEA. Od objevu v roce 1957 se předpokládalo, že PEA slouží správné funkci imunitního systému obecně a že pro jeho posílení stačí pravidelně konzumovat vaječné žloutky.
Pomoc Čechů, cena pro Italy
Na přelomu 60. a 70. let se na výzkumu látky podíleli i čeští vědci. S příznivým výsledkem testovali PEA jako nástroj prevence onemocnění chřipkou a virózami dýchacích cest. Teprve však výzkumy Italů o dvacet let později objasnily specifickou úlohu PEA v imunitním systému. V něm tato látka koriguje živelnost imunitní reakce na podněty, které vyvolávají v těle záněty a bolest. Za tento objev byla v roce 1993 udělena Nobelova cena italské profesorce Ritě Levi-Montalcini. Po roce 2001 se PEA stala uznanou složkou potravin pro zvláštní lékařské účely.

Pomáhá potlačit zánět
V případech chronických zánětlivých onemocnění organismus není schopen dostatek látky PEA vyprodukovat. Pokud je do těla dodána zvenčí, vede k citelnému ústupu zánětlivého procesu. Jedná se přitom o látku tělu vlastní, tudíž nevykazuje vedlejší nežádoucí účinky typické pro protizánětlivá a analgetická léčiva. Může se užívat spolu s jinými léčivy, pokud je pro to důvod.
Nejlepší lék
Pokud jde o léčiva na bolest kloubů způsobenou zánětem, k řešení problému nepomohou léky proti bolesti. Důležité je vybrat takový preparát, který bude v první řadě léčit příčinu – tedy zánět. O vhodném přípravku se poraďte se svým lékařem či lékárníkem.