Pálení čarodějnic? Ne! Noc lásky a sexu!

Pálení čarodějnic sice odkazuje na neslavnou historii inkvizice, ale tradice ohňů na přelomu dubna a května je stará několik tisíc let, zřejmě spadá až do doby halštatské v 7. století př. n. l. Keltský svátek Beltain, který na tuhle noc připadá, býval vždy oslavou sexu a plodnosti.
Beltain (zářící oheň) byl tradičním svátkem milenců, kteří se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo asi stejný význam jako dnešní výměna zásnubních prstýnků. Byl to také den, kde mohla omladina bez obav vyrazit do hájků a věnovat se sexu. Manželé se zase milovali na polích, aby zajistili dobrou úrodu.
Veselé pohanské tradice ovšem křesťanství potlačilo a z inspirace jarem rázem byly temné rituály sabatu, alespoň podle toho, co čarodějnice vypověděly při výsleších. Je ale pravděpodobné, že i ty čarodějnice, které byly přesvědčeny, že se sabatu zúčastnily, popisovaly hlavně své halucinace.
Noc má mnoho názvů
Pálení čarodějnic neboli noc čarodějnic, filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltain se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.
Jeskyně plné pokladů
Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili například v otevírání jeskyní a slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Každý, kdo měl u sebe květ kapradí, měl naději, že narazí na poklad viditelný jen pro něho.
Mongolská šamanka a čarodějnice Iris (54): Chce léčit Gotta a Kludskou! A …
Celý článekVynášení Morany
V některých krajích se místo pálení čarodejnic upaluje, bije nebo topí Morana – pohanská bohyně smrti, které na jaře končí vláda. Uctívali ji staří Slované a Baltové. Nejčastěji se Morana hází z mostu nebo ze skály.
Stavění májky
Na některých místech Česka se dodnes udržela tradice staročeského stavění a kácení máje. Před koncem dubna se svobodní mládenci vydali hledat břízky, které ozdobili barevnými fábory a v noci na 1. května je postavili u domů svobodných dívek. Společná velká máj se stavěla na návsi.