Kotlíkové dotace: Až 127 500 Kč! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Kotlíkové dotace: Až 127 500 Kč!

Kotlíky se mění především z toho důvodu, aby nebyly tolik škodlivé pro životní prostředí!
Kotlíky se mění především z toho důvodu, aby nebyly tolik škodlivé pro životní prostředí! (Foto ČTK)

O „kotlíkové dotace“ se strhla mela. Mnohde lidé stáli ve frontě přes noc. A ve třech krajích – Královéhradeckém, Pardubickém a Zlínském, dokonce žadatelé už všechny peníze rozebrali. Ministerstvo životního prostředí pro Aha! zodpovědělo 15 nejčastějších dotazů, s nimiž se na něj lidé obracejí.

Dotace na ekologičtější kotle z peněz EU se rozběhly už v deseti krajích. Celkem se má rozdělit tři miliardy korun. Tam, kde už jsou peníze vyčerpány, si tedy nyní musí lidé počkat. Další část dotací se uvolní nejpozději za dva roky, ve skutečnosti to ale bude nejspíš dřív.„Zájem mě nejenom těší, ale také jsme ho předpokládali, takže pro MŽP nebude problém vyhlásit další vlnu kotlíkových dotací třeba i o půl roku dříve. Kraje ale musí nejdříve současné prostředky kompletně vyčerpat a také vyhodnotit první vlnu dotací,“ řekl ministr Richard Brabec (ANO). Obrovský zájem o kotlíkové dotace přinesl ale i řadu otázek, protože v přidělování došlo k dílčím změnám.

Co žadatele nejvíc zajímá

1. Jsou podmínkou k získání dotace zateplení nebo mikroenergetická opatření?

Ne. Tzv. mikroenergetická opatření je nutné provést, pouze pokud rodinný dům nesplňuje požadavky na minimálně klasifikační třídu C dle průkazu energetické náročnosti. Pro získání dotace postačí uskutečnit alespoň jedno z opatření ze seznamu.

2. Je možné získat dotaci i na kotle vyměněné před vyhlášením dotace?

Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj stanovily časovou způsobilost čerpání dotace pro fyzické osoby od vyhlášení krajské výzvy (Vysočina od 17. 12. 2015, Jihomoravský kraj od 18. 12. 2015). Ostatní kraje zachovaly časovou způsobilost jako datum vyhlášení programu MŽP, tj. od 15. 7. 2015. Pokud si někdo pořídil nový kotel před těmito daty, může při splnění podmínek získat podporu z programu Nová zelená úsporám.

3. Je možné žádat o podporu na zdroj, který není uveden v Seznamu registrovaných výrobků?

Ano, je to možné. Žadatel ale musí být schopen doložit plnění technických parametrů definovaných programem. Tyto dokumenty si musí zajistit u výrobce nebo dovozce. Dokumenty předá na příslušný krajský úřad. 

4. Musím mít na výměnu kotle nebo mikroenergetické opatření zpracovaný projekt?

Ne. Projektová dokumentace není podmínkou poskytnutí podpory. U komplexnějších projektů se ale doporučuje zpracovat, lze to následně započíst do nákladů.

5. Jsou dotace určeny rovněž na výměnu starých kamen, kotlů na plyn nebo elektrického zdroje?

Ne. Dotace jsou určeny pouze na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním. Podporu je možno poskytnout i v případě, že je rodinný dům vytápěn dvěma zdroji (jedním z nich je kotel na pevná paliva). Pak je nutné prokázat, že kotel na pevná paliva plní funkci hlavního zdroje vytápění.

6. Mohou být žadateli také právnické osoby?

Ne, dotace jsou určeny pouze pro fyzické osoby. Právnické osoby mají možnost při splnění podmínek získat podporu na výměnu zdroje tepla z programu Nová zelená úsporám.

Odpovědi na další otázky si můžete přečíst v tištěné verzi deníku Aha!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.