Daně: Jak neplatit zbytečně moc! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

Daně: Jak neplatit zbytečně moc!

Jak si poradit s daňovým přiznáním a nepřijít zbytečně o peníze?
Jak si poradit s daňovým přiznáním a nepřijít zbytečně o peníze? (Foto Profimedia, ara)

Myslíte, že na daních se nedá ušetřit? Ale dá. Stačí si jen odečíst všechno, co zákon nabízí. 

Odečtěte chudou manželku a školkovné

Existují ale slevy, které je možné uplatnit jen za celý rok.  

*Jednou ročně můžete daňový základ snížit o příjem »chudé« manželky nebo manžela. Sleva za celý loňský rok je 24 840 Kč, pokud manželka (manžel) nemá vlastní roční příjem přesahující 68 tisíc Kč. V případě, že je manželka (manžel) držitelkou průkazu ZTP/P, sleva se zvyšuje na 49 680 Kč. Nejčastěji uplatňuje tuhle slevu manžel na manželku během její rodičovské dovolené. 

*Stejně tak je možné uplatnit slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení, takzvané školkovné. Maximální možná sleva je 9200 Kč na dítě. Na dvě děti je tedy možné uplatnit školkovné až ve výši 18 400 Kč.

Odečtěte dary i úrok z úvěru na bydlení

Jen za celý rok je možné uplatnit nezdanitelné položky neboli daňové odpočty. Mezi ně patří dary, úroky z úvěru na bydlení, zaplacené příspěvky na penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem, zaplacené příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci nebo odčitatelná položka za darování krve.

Ke slevě potřebujte »papír«

Aby mohla mzdová účetní některou ze slev na dani uplatnit, musíte jí doručit příslušný doklad, který potvrzuje, že máte na danou slevu nárok. Automaticky vzniká nárok jen na slevu na poplatníka.

Bez potvrzení nedostanete nic

Pokud mzdové účetní nedoručíte například potvrzení o studiu dětí a čestné prohlášení manželky, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak slevu na dani nedostanete. Znamená to, že zaplatíte na dani z příjmu fyzických osob víc, než je vaše povinnost.

Papírování se vyplatí

Věnovat daním pozornost se vyplatí. Daňový přeplatek může být i několikatisícový. „Když kupříkladu zaměstnanec neuplatní během roku po dobu tří měsíců daňové zvýhodnění na dvě děti, tak mu při nápravě pochybení vznikne nárok na daňovou vratku daně ve výši 7302 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Získejte daň zpět

Zaplatili jste víc, než byla vaše povinnost? „Opomenutí lze napravit, a to buď při výpočtu následující měsíční daňové zálohy, v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem, nebo v daňovém přiznání. Záleží na konkrétních okolnostech,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Sleva na studenta i invaliditu

Většinu daňových slev je možné uplatnit měsíčně, a snížit si tak daň z příjmu. Každý měsíc si můžete »odečíst«:
*základní slevu na poplatníka
*slevu na studenta
*slevu na invalidní důchod prvního a druhého stupně
*invalidní důchod třetího stupně
*průkaz ZTP/P
*daňové zvýhodnění na děti

Jak vyplnit daňové přiznání jako student čtěte ZDE

Přečtěte si
koliaska
28. 6. 2022 • 21:47

Já jsem se třeba vyplňování daňového přiznání vždycky strašně bála. Přišlo mi to prostě hrozně složité, tak jsem to raději nechávala na své účetní. Nedávno jsem si ale našla takové kurzy týkající se právě daní na http­s://vo­x.cz­/kate­gori­e/kur­zy-a-seminare/ a díky nim už v tom umím mnohem lépe chodit a nemám z toho takovou hrůzu.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.