Kolik stojí vytápění a co udělat, abyste neplatili zbytečně moc! Ušetřete na topení!

Napadl první sníh a to je chvíle, kdy v kamnech zatápějí i ti největší otužilci. Zdá se vám, že za zimu protopíte moc? Aha! vám poradí, jaké topení je pro vás nejvýhodnější.
Jiný tarif, jiná cena
Při topení elektřinou (přímotopy, tepelná čerpadla, akumulačky) můžete ušetřit na ostatní spotřebě elektřiny. Dostanete totiž speciální tarif s nočním proudem a elektřinu budete mít zhruba o polovinu levnější.
Jak ušetřit čas
Jak se říká, čas jsou peníze. Pokud ho nemáte na rozdávání, vyplatí se vám automatické kotle na pelety, tepelné čerpadlo, plynové kotle, akumulačky nebo přímotopy. Ty všechny jdou dnes nastavit tak, abyste je ovládali pomocí automatického spínače, nebo dokonce z mobilu přes internet. Mohou se vypínat, když nejste v práci nebo když spíte, a ušetříte tím i peníze.
Hit přitápění – krbovky
Ti, co mají přístup k levnému dřevu, vlastní les nebo kamaráda na pile, si mohou za hubičku přitápět krbovými kamny. A hřát se při pohledu na praskající plameny. Hodí se i v chladné večery, kdy ještě nemá smysl rozjíždět naplno velký kotel. Výhodou je u nich výměník, díky kterému mohou krbovky ohřívat i vodu v radiátorech. Při výběru sledujte výkon (1 kw vytopí přibližně 20 m³ prostoru) a spotřebu, která by na rozdíl od výkonu měla být co nejnižší. Ty nejlepší se od nejhorších liší i dvojnásobně.
Zkroťte plameny elektronikou
K řadě krbových vložek, kachlových kamen nebo kotlů můžete namontovat elektronickou regulaci hoření. Ta mikročipem pomocí klapky ovládané motorkem řídí množství vzduchu, které proudí do topeniště. Dokáže snížit spotřebu až o 30 % a prodlouží hoření. Stojí okolo 5 tisíc korun.
I uhlí může být ekologické
Moderní automatické kotle na uhlí jsou tak ekologické, že na ně můžete dostat i ekologickou dotaci. A topit můžete klidně i levným hnědým uhlím. Dosahují účinnosti přes 95 % a splňují emisní třídu 5. Navíc u nich jen jednou za 7 dní dosypete násypku uhlí a vyčistíte popelník. Zapíná a vypíná je předvolený automat.
Ušetřete s dotací
S novým kotlem ušetříte nejen své peníze, ale i životní prostředí. Právě kvůli tomu můžete dostat na výměnu příspěvek v rámci programu Zelená úsporám ministerstva životního prostředí nebo Kotlíkové dotace jednotlivých krajů.