Uprchlíci v Německu: Zavřeli je do koncentráku!

Když česká policie označila uprchlíky čísly na rukou, vysloužila si ze zahraničí, včetně Německa, kritiku s připomínkou na nacistické praktiky. Jenže tohle sami Němci »trumfli«, když Afričany poslali do koncentračního tábora!
Skupince 21 mužů z Eritreje a Alžírska se splnil sen. Po strastiplné cestě, za kterou zaplatili ve většině případů celým svým majetkem, se dostali do vytouženého ráje – Německa. To bylo ještě v době, kdy běžence náš západní soused vítal s otevřenou náručí. Kancléřka Angela Merkelová si s nimi pořizovala selfíčka a nic nenasvědčovalo tomu, že se chystá zavřít hranice…
Čísla zapomenuta
Afričané byli zařazeni mezi žadatele o azyl. A dostali umístěnku na zvláštní adresu: Buchenwald. Na vyřízení svých papírů tak čekají v bývalých kasárnách SS nechvalně proslulého koncentračního tábora, kde mezi lety 1937 a 1945 zemřelo kolem 56 tisíc lidí. Mezinárodní lidsko-právní organizace i Izrael zapomněly na české popisovače a začaly grilovat německou necitlivost.
Mrtví uprchlíci v kamionu nebyli první: Neuvěříte, kolik už jich na cestě za…
Celý článekZatímco úřady odpovídají na kritiku tím, že se zkrátka snaží příliv migrantů, kterých má být letos až milion, řešit rychle a efektivně, sami běženci jsou vděční. Aby ne – esesácké baráky jsou totiž zrekonstruované. „Je to tady dobré,“ řekl například Abdurrahmán Massa (20) z Eritreje. Minulost místa je prý nezajímá. Pro spoustu migrantů je to v podstatě luxus. Kromě jednoduše vybavených ložnic s palandami mají totiž v »koncentráku« k dispozici také skromnou kuchyň či televizi. O využití areálu, kde řádila tzv. Buchenwaldská bestie Ilse Koch a prováděly se pavědecké pokusy na lidech, se začalo uvažovat už v lednu. V minulosti sloužil jako sklad či mateřská školka.
Obří vlna uprchlíků: 5000 běženců míří k Česku! Experti varují: Hrozí tu …
Celý článekHistorie tábora smrti
* Nacisté ho uvedli do »provozu« roku 1937 jako druhý koncentrák, hned po Dachau.
* Na rozdíl od Osvětimi, kde je na bráně napsáno Arbeit Macht Frei (Práce osvobozuje), Buchenwald »zdobí« slogan Jedem das Seine (Každému, co jeho jest).
* Vězněni tady byli Židé, Poláci a další Slované, pak také duševně nemocní, tělesně postižení, Romové či homosexuálové.
* Odhadem 56 tisíc lidí zde zemřelo v důsledku nucených fyzických prací v šílených podmínkách, lékařských experimentů či hromadných poprav.
* Část tábora je nyní pro veřejnost otevřena jako muzeum.