Statečné mámy, které přišly o děti: Musíme žít dál! Nyní ukazují, co jejich potomci dokázali... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Statečné mámy, které přišly o děti: Musíme žít dál! Nyní ukazují, co jejich potomci dokázali...

Statečné mámy, které ukazují světu, jak jsou na své děti pyšné...
Statečné mámy, které ukazují světu, jak jsou na své děti pyšné... (Foto Aha!: Slávka Červená)

Dlouho plakaly. Nyní se již dokážou usmívat. Maminky, které přišly o své milované děti, nerezignovaly. Na výstavě »Láskyplné vzpomínky« ukazují, co za krátký život jejich děti dokázaly.

Ondru (†25) uvláčela tramvaj

Všestranně nadaného syna Ondru (†25) představuje Líba Fáryová (59) z Prahy. „Porazila ho tramvaj, kterou v noci dobíhal. Řidič ho neviděl. Táhl ho až do další zastávky. Je to trauma na celý život. Nejhorší jsou první tři roky,“ popisuje paní Líba. Pak si řekla, že to, co syn měl a dělal rád, nemůže skončit. Proto pořádá turistické pochody, výstavy jeho fotografií. Před 10 lety iniciovala výstavy Láskyplné vzpomínky. „Ondra rád spojoval lidi a já v tom pokračuji,“ vysvětlila, co ji pomáhá překonávat žal.

S rakovinou Tomáš (†26) bojoval dva roky

Rodičům, kteří přišli o děti, pomáhá sdružení Dlouhá cesta. Soňa Pančochová (54) ze Zlína s ním začala spolupracovat jako psycholožka v lednu 2009, kdy dva malé školáky ve Zlíně zabil strom. „Pomáhala jsem druhým a za tři roky jsem do toho spadla i já. Syn Tomáš (†26) byl policista a studoval vysokou. Sportovec, skaut. Začal být ale bledý a verdikt lékařů byl tvrdý – leukemie,“ přiblížila. Tomáš dva roky bojoval, podstoupil i transplantaci kostní dřeně. Nemoc však byla silnější. „Když se člověku něco takového stane, teprve pozná pravé přátele. Lidé okolo jsou jako zrnka písku na sítu. Událost sítem zatřese. Ty, které jste považovali za velké kamínky, propadnou a malé překvapí a zůstanou,“ míní Soňa Pančochová.

Jedenáct smutných osudů

Výstava mapuje osudy 11 nadaných dětí, jejichž životní dráhu přeťala smrt. „Čas největší bolest obrousí, ale musíte se naučit s tím žít a najít cestu, jak se s tím srovnat. Naším cílen není vzbuzovat lítost u druhých, ale ukázat, co naše děti za svůj krátký život stihly vytvořit. A aby se lidé při prohlížení zamysleli nad hodnotami života,“ konstatovala Líba Fáryová.

Dlouhá cesta

Vznikla v roce 2005 z iniciativy maminek, které chvíle spojené se smrtí dítěte prožívaly společně. Posláním je pomáhat rodičům, kterým zemřelo dítě v jakémkoli věku a z jakékoli příčiny. Pomoc je přístupná i všem ostatním členům rodiny. Více na: www.dlouhacesta.cz.

Kde: Krajská knihovna Zlín, 14. budova Baťova institutu
Kdy: 15.7.2015, 9 až 19 hodinAutor: 

Přečtěte si
lydyna
15. 7. 2015 • 10:34

Jednou mi bylo receno verici pani, ze buh si bere do nebe ty hodne, ze ty hajzly tam nechce. To je ta spravedlnost, hodni se trapi, hajzlove se tesi ze zivota.

jity
14. 7. 2015 • 19:41

Je zajímavé, že ta smrt si vybere vždycky hodné a šikovné lidi. Hajzly, feťáky, zloděje a ochlasty nám tady nechá. Maminky jsou statečné ženy, že to vůbec zvládají.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.