Sestra Věra M. mluvila šest hodin o šesti vraždách: Nepočítám mrtvoly!

Sestra Věra M. (50) z rumburské nemocnice poprvé promluvila u soudu o šesti vraždách pacientů, z kterých ji viní obžaloba. Hájila se šest hodin. Vypadala klidně a připraveně. Až na rozbité brýle, za kterými se ale celou dobu tvářila zcela nepřístupně.
Věra M. by se v případě uznání viny zařadila mezi nejhorší sériové vrahy v českých dějinách. Obhajobu měla předem napsanou. „Je to absurdní. Jsem nevinná. Dlouhou dobu jsem tomu ani nemohla uvěřit. Nikdy jsem žádnému pacientovi neublížila, nikdy jsem žádnému nepomohla umřít,“ prohlásila. „Pracovala jsem tak, abych jim pomohla, ne uškodila,“ dodala.
Věra M. vypovídala se dvěma krátkými přestávkami šest hodin. Po celou dobu mluvila stejně, bez výrazných emocí, jen zpočátku bylo vidět, že se jí třesou ruce. Snažila se zpochybnit obžalobu i znalecké výpovědi. „Obžalovaná nabrala vysoké sebevědomí, během procesu ale jistě přijdou otázky, které ji vyvedou z míry,“ řekl o přestávce právní zástupce poškozených Jiří Císař. Právě on byl tím, kdo jí nakonec takovou otázku položil. Když se jí zeptal, kolik pacientů jí zemřelo po zástavě srdce, řekla, že neví. Poté, co otázku zopakoval, odsekla: „Mrtvoly nepočítám!“
Sestře Věře M. (50) hrozí doživotí: Na zabití 6 lidí se připravovala! Ředitel…
Celý článekK šesti podezřelým úmrtím pacientů došlo na JIP interny Lužické nemocnice v Rumburku, kde Věra M. pracovala několik let jako sestra. Podle obžaloby aplikovala starým a nemohoucím pacinetům přímo do žíly vysokou dávku draslíku. Tím jim způsobovala poruchy srdečního rytmu a zástavu srdce. Lékař Petr Vondráček se nejprve domníval, že Věra M. omylem u jedné pacientky podala špatný lék. Až podrobnější kontrola dalších případů odhalila, že nešlo o náhodu.
Nejvíc si pamatovala poslední pacientku
Věra M. připustila, že trpěla syndromem vyhoření. „Byla jsem vyčerpaná. Byla jsem sama s dcerou, měla jsem velký úvěr, měla jsem starosti s financemi, proto jsem si brala i služby navíc," řekla. Podrobně hovořila o poslední pacientce Janě K. (†72), na ostatní pacienty, z jejichž smrti je viněna, se prý nepamatuje. Jana K. byla podle ní vážně nemocná, selhávaly jí ledviny, zadržovala vodu. Kalium jí připravila do kapačky, jak je možné, že ve vyhozeném vaku se žádné nenašlo, vysvětlit nedokázala.
Příbuzní jedné oběti chtějí 17 milionů Kč
Dvě z příbuzných obětí setkání s ženou, která je podle policie připravila o milované blízké, velmi zasáhlo. Při příchodu do soudní síně zadržovaly jen těžko slzy, o přestávce se pak pod tíhou emocí na chodbě objímaly. Podle obžaloby bylo nejmladší oběti pouhých 35 let, nejstarší pak 85 let. Odškodné, které pozůstalí po Věře M. požadují, je velmi vysoké. Sedmnáct příbuzných jedné z obětí žádá každý po milionu korun. Rodina další oběti si nárokuje náklady na pohřeb a odškodné 300 000 Kč. Lužická nemocnice se nepřipojila, podle právního zástupce neu mí vyčíslit škodu.
Proč si nevymění brýle?!
Věra M. dorazila včera k soudu upravená a nalíčená. Dokonalost ale narušovalo rozbité sklo u brýlí. Proč si je nedala opravit a nemůže si sklem ublížit?
Mluvčí Vězeňské služby ČR Hana Löffelmannová: „Obviněný, pokud oční lékař stanoví diagnózu, že dioptrické brýle potřebuje, je může mít po celou dobu i v cele. Je to v souladu se zákonem, podle kterého zajišťujeme i zdravotní péči. V případě, že by obviněný potřeboval výměnu, může požádat prostřednictvím očního lékaře vězeňské služby o vyšetření a výměnu brýlí na vlastní náklady. Je možná i varianta, že mu brýle budou doručeny v balíčku nebo mu je předají rodinní příslušníci při návštěvách. Jestliže si o výměnu nepožádá, může je mít u sebe i rozbité, nijak to nenarušuje výkon vazby.