Soustružník Tomáš (22) má leukémii: Hledám dárce!
Byla to rána a přišla strašně rychle. O Vánocích začalo Tomáše Nadě (22) z Kroměříže píchat u žeber a žaludku. Po svátcích si zašel k doktorce. A 6. ledna ho už vezla sanitka do Brna. Diagnóza? Akutní leukémie. Potřebuje dárce kostní dřeně, vhodný ale nikde není…
„Doktoři nejdřív mysleli, že mám plicní embolii, pak infekční žloutenku,“ svěřil se Aha! Tomáš. Rozbory krve ale ukázaly na leukémii.
Tomáš, který pracuje jako soustružník, dostal na Interní hematologické klinice v Brně-Bohunicích okamžitě první dávku chemoterapie. Tu jeho tělo zatím zvládlo dobře. „Slézají mi vlasy, to ale nic není,“ usmívá se obrýlený pořízek. Ven z pokoje může kvůli riziku infekce jen s rouškou přes ústa.
Statečné ženyVášnivého rybáře navštěvuje v 17. patře kliniky pravidelně maminka i přítelkyně, se kterou se zná osm let. „Nesou to statečně,“ prohodí Tomáš. Sám se s rakovinou krve pere srdnatě. Ukazuje vytetovaného lva na hrudi. „To je moje znamení a ani já se nedám,“ tvrdí. Místy probleskne i černý humor. Ví, že musí být trpělivý. Čeká na dárce kostní dřeně. Zatím se žádný neobjevil...
Tomášova maminka prosí veřejnost o pomoc pro syna. • Foto: Aha! Jiří Nováček, archiv rodiny
Maminka: Strach, víra, prosba...
Obrovským šokem byla zpráva o zákeřné chorobě pro Tomášovu maminku Jarmilu Naďovou. „Hrozně vás to zasáhne, nikdy jsme v rodině neměli závažnější zdravotní problém, a to mám čtyři děti. Ale taky vás to nakopne,“ říká Jarmila, která se snaží přesvědčit lidi, aby se přihlásili do registru dárců kostní dřeně. „Nejdříve máte strach, pak velikou víru v um lékařů. Vidím kolem sebe, že hlavně mladí lidi nejsou lhostejní. Jde o to sehnat co nejvíce nových dárců, aby se šance, že mohou pomoci mému Tomášovi, a samozřejmě i podobně nemocným, zvětšila. Prosím všechny, kteří mohou pomoci, aby nezůstali lhostejní, podobnou ránu může zítra dostat někdo jiný,“ dodává maminka.
Jak se stát dárcem?
* Dárcem dřeně může být každý zdravý člověk.
* K darování dřeně pro rodinné příslušníky není věková hranice, u dobrovolníků je stanovena z ekonomických důvodů na 35 let (mladý člověk může v registru při stejných finančních nákladech na úvodní vyšetření setrvat desítky let).
* Přihlásit se můžete do Českého národního registru dárců dřeně – www.kostnidren.cz, nebo Českého registru dárců krvetvorných buněk – www.darujzivot.cz. Odběrová místa jsou po celé republice.
* Co při přihlášení dárce čeká? Vyplnění dotazníku a odběr krve z žíly na předloktí, stejně jako např. při vyšetření u praktického lékaře.
* Pokud krvetvorné buňky (kostní dřeň) pacient potřebuje, mohou být odebrány dvěma způsoby: odsátím z vnitřku kostí v narkóze, nebo t zv. separací ze žilní krve, bez nutnosti narkózy.
Nemůžete darovat kostní dřeň? Dejte alespoň vědět co největšími počtu lidí o Tomášově příběhu! Sdílejte článek třeba na Facebooku! Ano, stačí takhle málo a můžete zachránit nejen Tomášův život!