Po tornádu zasáhla jih Moravy ledová sprcha: Žádné razítko? Žádná dotace!

Těžké vystřízlivění čekalo na majitele domů na jižní Moravě, které jim koncem června rozmetalo tornádo. Své nemovitosti totiž neměli zkolaudované, což jim vzalo možnost žádat stát o finanční pomoc.
Problém, na který poukázala MfD, se týká dvaceti tornádem poničených domů. Než si jejich majitelé stihli vyběhat potřebná razítka a dokončit kolaudaci, obcemi se přehnal ničivý živel. A teď zjišťují, že nemají nárok na dvoumilionové dotace z dotačního programu Živel. „Nezkolaudovaný dům dle zákona obydlím není, neboť v něm nesmíte bydlet. Podmínka tady není splněna, dotaci nelze udělit. Vypadá to nefér, ale porušením tohoto pravidla bychom se dostali do konfliktu se stavebními úřady,“ sdělila deníku Karolína Smetanová ze Státního fondu podpory investic, který dotační tituly vypisuje.
Prostě to nestihli
„To je naprosto normální. Je to realita, děje se to všude a netvařme se, že ne. Lidi se nastěhují, dodělají drobnosti a pak kolaudují,“ zlobí se Marek Košut, starosta Moravské Nové Vsi, kde nezkolaudovaných domů bylo deset. Přístup státu k těmto lidem Košut pokládá za „neuvěřitelně tvrdý“. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (50, za ANO) mají majitelé hledat pomoc u neziskových organizací, nebo ve své bance. Opravdu kvůli dvacítce případů nemůže přimhouřit oko? „Řešíme to stále intenzivně, hledáme řešení v souladu se zákonnými možnostmi. Také chceme pomoci, jak to jen jde,“ napsala včera ministryně Aha!. Dostálová už dříve kvůli dotacím musela zasáhnout. To když – prý kvůli úřednické chybě – lidem hrozilo, že by se jim státní dotace snížila kvůli peněžním darům z dobročinných sbírek.
Dobročiné organizace: Jsme tady pro vás!
Oldřich Haičman, Diecézní charita Brno
„Peníze z naší sbírky jsou určeny na obnovu poškozených domů a není pro nás kritérium, zda byla poničená obydlí zkolaudovaná. Soustředíme se na pomoc konkrétním lidem, kteří potřebují znovu začít bydlet. Už řešíme sedm takových případů a s dalšími jednáme ...Máme přímo v obcích své koordinátory, kteří mají přehled o stavu. V těchto případech je pro nás například důležité, zda byla nemovitost určena k bydlení, existují doklady nebo fotodokumentace o jejím budování a podobně.“
Michaela Rázgová, Nadace Via
„Ano, o této situaci víme. Všechny postižené domácnosti získávají v první vlně příspěvek 150 000 Kč, včetně těchto domácností. V druhé vlně se ke všem již bude přistupovat individuálně a výše příspěvku, či zda vůbec další příspěvek obdrží, bude záležet na individuálním posouzení. Postižení se mohou obracet na zástupce Člověka v tísni, Adry či Diakonie CČE, kteří místní šetření provádějí.“
Milan Votypka, Člověk v tísni
„Postoj státu k této problematice s námi nikdo předem neprojednal a považujeme jej za velmi nestandardní a nesystémový. Ministryně financí Alena Schillerová slibovala, že žádosti o dotace budou velmi jednoduché a dostupné všem. Do této chvíle však bylo 90% žádostí o dotační program Živel vráceno k přepracování. Člověk v tísni je připraven pomáhat všem lidem, kteří byli zasaženi tornádem na Jižní Moravě, bez ohledu na to, jestli byly jejich domy zkolaudované či ne.“
Kdo může ještě pomoci?
Banky hodlají lidem usnadnit rekonstrukce zničených domů i tím, že jim změkčí podmínky nových hypoték. Odpustí jim nutnost vložit do úvěru 10 až 20 procent hodnoty půjčky, což je jinak standardní podmínka. Majitelům nezkouladovaných domů, kteří by u bank nepořídili, nebo jim pomoc od neziskovek nestačila, pak slibuje další peníze také Jimoravský kraj.